gazete anamur
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı


Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Sponsor Alanı


EN ÇOK OKUNANLAR

Dost Siteler

HAVA DURUMU

ANAMUR

Saat

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 44  
»Bugün 408  
»Toplam 5269320  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 3.85.143.239
» Bu sitemizi ziyaretiniz

Bir işyeri açmak da, kapatmak da zormuş

Hüseyin SİNASİ

30 Aralık 2012, 18:30

Hüseyin SİNASİ

 

                      Bir işyeri açmak da, kapatmak da zormuş

    Bir işyeri açmanın ne kadar zor ve zahmetli olduğunu bilirdim. Meğer işyerini kapatmak da bir o kadar zor ve masraflıymış.

    Bir esnaf iseniz ve işyeriniz kapatmayı düşünüyorsanız önce muhasebecinizi ziyaret etmeniz ve muhasebe kayıtlarını tamamlatmanız gerekiyor.

    Arkasından Vergi Dairesi ile ilgili işlemler başlıyor. Kapatma dilekçeniz ve bilgilerinizle birlikte vergi dairesinde sicil servisine başvuruyorsunuz.

   Bir yoklama memuru görevlendiriyorlar. Memur işyerinizde ince eleyip sık dokuyarak bir tutanak hazırlıyor.

    Bu arada yazarkasa kullanıyorsanız onu iptal ettirmek gerekiyor. Servisten aldığınız yazarkasa iptal belgesi ve yazarkasanın hafızası ile birlikte, işyerinde kullanmakta olduğunuz fatura, gider pusulası, irsaliye fişi gibi basılı evraklarınızla birlikte tekrar vergi dairesinin yolunu tutuyorsunuz.

    Evraklarınız sorunsuz bir şekilde iptal edilmiş ise biraz rahatlıyorsunuz. Ama henüz iş bitmedi. Eğer esnaf iseniz Esnaflar Odasına, şirket veya bilânço esasına defter tutuyorsanız Ticaret Odasına kayıt yaptırmak gerekiyor.

    Odalardan kayıtlarınızın silinmesini istiyorsanız, işlem yaptırmak için vergi dairesinden bir belge daha alıyorsunuz. Eğer uygun ise onlar da onay veriyor, kayıtlı olduğunuz odadan çıkmış oluyorsunuz.

    Bir de odaların sicil işlemleri var. İsterseniz onlar sizin adınıza işlemleri tamamlıyor. Ancak bir an önce işlemleri bitireyim diyorsanız oda sicillerinin tutulduğu il merkezine gitmek gerekiyor.

    İşyerinin bulunduğu yerdeki belediye ile ilgili bazı işlemler var. Onları da yapmanız gerekiyor.

   Elektrik su aboneliği işlerini de ihmal etmemek gerekiyor.

    Bütün bu işlemleri yapmanız sizin koşturmanıza bağlı. Biz on gün önce başlamıştık, daha bitiremedik.

    Asıl insanın zoruna giden ise işyerinde yılların birikimi ile ortaya çıkan demirbaşların, satılacak malzemelerin alıcısının çıkmaması ve yalancı düzenbaz bir hurdacıya yok pahasına gitmiş olmasıdır. Eğer kıyamam elimde kalsın derseniz bizim gibi evinize veya uygun bir depoya kaldırmak olacak.

    Yukarıda ifade etmiştim. İşyeri kapatmak zor ve masraflı diye, muhasebeye gidiyorsunuz para, servise gidiyorsunuz para, odaya gidiyorsunuz para, vergi dairesine gidiyorsunuz o para, bu para… Kısacası her kapısını çaldığınız kurum sizi bir güzel kucaklıyor.

    Hani teknoloji devrindeyiz, hız çağındayız diye övünüyoruz ya. Bir işyerini kapatma uğraşısında bu işin hiç de anlatıldığı gibi kolay olmadığını yaşayarak öğrenmiş olduk.

        Hüseyin ŞİNASİ  

Bu haber 2133 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
NEDEN SESİZ KALIYORLAR?19 Mayıs 2019

Sponsor Alanı


SON HABERLER

Sponsor Alanı

Son Dakika Haber

Sponsor Alanı

 

Her Hakkı Saklıdır - 2012 (Fatma ARIKAN)
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Gazete Anamur