gazete anamur
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı


Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Sponsor Alanı


EN ÇOK OKUNANLAR

Dost Siteler

HAVA DURUMU

ANAMUR

Saat

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 74  
»Bugün 3331  
»Toplam 5086280  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 34.236.145.124
» Bu sitemizi ziyaretiniz

Ermenek'te ateş düştüğü yeri yaktı

Hüseyin SİNASİ

03 Kasım 2014, 21:59

Hüseyin SİNASİ

                           

 

Sendikalar ve özellikle de, memur sendikaları konusunu yazacağımızı söylemiştik. Ancak araya Ermenek-Güneyyurt’taki kömür madeni kazası girdi. Arkasından Isparta Yalvaç’ta meydana gelen korkunç trafik kazası girdi. Dahası Güneydoğu’da halkın mal ve can güvenliğinin tehlikeye girdiği, artık sivil kıyafetli devlet görevlilerinin, eş ve çocuklarının hedef alınmaya başladığı günlere geldik.

28 Ekim 2014 Salı günü Saat 12.15 sıralarında Karaman-Ermenek-Güneyyurt bölgesinde bir madencilik şirketine ait kömür ocağında meydana gelen su basması sonucu 18 işçi mahur kalmış, devletin ve çevre halkın tüm çabalarına, arama-kurtarma çalışmalarına rağmen işçilere ulaşılamamaktadır. Çalışmalar ara vermeksizin gece gündüz devam ediyor. Bu vesile ile işçi yakınlarına Allahtan sabır ve metanetler diliyorum. Gerçekten kolay birşey değil. Her faciada olduğu gibi yine ateş düştüğü yeri yakıp geçti. Analar, babalar evlatsız, eşler kocasız, çocuklar babasız kaldı. Köylere kara bir duman çöktü, etrafı derin bir keder ve hüzün sarıp sarmaladı.

Aynı bölgede 2003 yılında meydana gelen bir grizu patlama sonrasında 10 işçimiz hayatını kaybetmiş, cenazelerine uzun bir zaman sonra ulaşılabilmişti. İnsan sormadan edemiyor. Ülkemizde neden bu kadar çok maden kazası oluyor, neden güvenlik tedbirleri alınmıyor veya ihmal ediliyor? İnsan hayatı bu kadar ucuz mu?

Uzmanlar son yıllarda meydana gelen bu ve benzeri kazaların taşeronlaşma sisteminden kaynaklandığını özellikle vurguluyorlar. Ne yazık ki son yıllarda uygulanan neoliberal politikaların bir ürünü olan ve modern kölelik anlamına gelen taşeronlarlaşmanın izlerine bu faciada da rastlamak mümkün. Benzeri bir manzara Manisa-Soma’da da yaşanmıştı.

Ermenek-Güneyyurt’taki kömür ocaklarında çalışan işçilerin hiçbirinin sendikalı olmadığı açıklandı. Hem nasıl sendikaya üye olsunlar ki; adamı kapı önüne koyuverirler. Bir sendikacı Ermenek’teki kömür ocaklarındaki şartlarının Afrika ülkelerinden bile geri olduğunu ifade ediyor. Yapılan araştırmalara göre Türkiye ölümlü iş kazalarında Avrupa’da birinci, dünyada altıncı sıradaymış. Varın gerisini siz düşünün.

Zonguldak’tan bir maden işçisi durumu ne kadar güzel izah ediyor. “Yukarıda açlık var, yerin altında ölüm. Yerin altında ölüm bir ihtimal, ama yukarıda açlık kesin.” Demek ki, insanlar köyünde kentinde işsiz güçsüz, aç ve sefil yaşamaktansa, yerin altında ölümü göze alabiliyor. Ucunda ölüm olduğun bile bile,  iş elbisesini giyiyor, baretini takıyor, çizmesini de çekip yerin altına, karanlıklarına doğru yola çıkıyor.

Evet, hep tekrarlayıp durduk. Ama değişen hiçbir şey yok. Ülkemizdeki işsizlik, açlık, sefalet ve yoksulluk bu kadar yüksek olduğu sürece, daha çok Soma faciaları, Ermenek kazaları, asansör kazaları, trafik kazaları meydana gelmesi, insanlarımızın hayatlarını kaybetmesi veya yaralanması kaçınılmaz olacak. Daha çok sayıda çocuk, anasız-babasız kalmaya, acılar dayanılmaz boyutlara ulaşmaya devam edecek.

Yukarıdan beri anlattıklarımızdan sonra çıkıp şu kadar memur sendikalı, şu kadarı sendikalar güvenmiyor desek ne değişecek?

 

 

 

Bu haber 1041 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Anamur’da seçimi kim kazanır?16 Mart 2019

Sponsor Alanı


SON HABERLER

Sponsor Alanı

Son Dakika Haber

Sponsor Alanı

 

Her Hakkı Saklıdır - 2012 (Fatma ARIKAN)
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Gazete Anamur