gazete anamur
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı


Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Sponsor Alanı


EN ÇOK OKUNANLAR

Dost Siteler

HAVA DURUMU

ANAMUR

Saat

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 24  
»Bugün 2395  
»Toplam 4995634  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 54.235.55.253
» Bu sitemizi ziyaretiniz

Anamur Akdeniz İlkokulundan izlenimler

Hüseyin SİNASİ

15 Eylül 2015, 22:11

Hüseyin SİNASİ

Eylül ayı geldi, öğrenciler için tatil bitip, yeni heyecan, yeni bir heyecan, sevinçler, üzüntüler, umut ve umutsuzluklar başlıyor.  Okullarda yeni eğitim ve öğretim yılı hazırlıkları çoktan başladı. Gerçi bu sene öğrencilerin ders başı yapmaları çeşitli nedenlerle iki hafta ertelenerek 28 Eylül 2015’e uzatıldı. Ama okullarda her sene yapılan seminer çalışmaları, plan - program hazırlıkları devam ediyor.

Okullarımızdaki yeni eğitim – öğretim yılı hazırlıklarını yerinde görmek ve başarılar dilemek üzere Anamur - Akdeniz İlkokulu Müdürü Kazım Kılınç’ı ziyaret ettik. Ziyaretimiz sırasında Kazım Beyden eğitim ve öğretim alanındaki gelişmeler ve yenilikler  hakkında bilgiler aldık. Aldığımız teknik bilgilere geçmeden önce, Akdeniz İlkokulunu kısaca tanımaya çalışalım.

Akdeniz İlkokulu, kamuoyunda 4-4-4 bilinen ve ilk ve orata öğretim okullarının yeniden bölümlenerek, ilkokul, ortaokul ve lise şeklinde şekillenmesiyle ortaya çıkan bir okul. Bu okulda sadece ilkokul eğitimi veriliyor. Bundan başka Anamur merkezde Fatih ve Öğretmen Şükrü Köymen okulları da ilkokul olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Akdeniz İlkokulunun çok eski bir geçmişi yok.

Anamur merkezde eski Anamur İlköğretim Okulu, Anamur Ortaokulu olarak, Vakıfbank Atatürk İlköğretim Okulu da Vakıfbank Atatürk Ortaokulu olarak hizmet veriyor. Ayrıca eski Cengiz Topel İlk Öğretim Okulu da Cengiz Topel İmam Hatip Ortaokuluna dönüşmüş durumda. Merkezde ve diğer mahallerde eskiden olduğu gibi ilk ve ortaokul eğitimi birlikte yapılıyor. Kalınören, Çeltikçi, Zehra Marulyalı bu şekilde faaliyetlerini sürdürüyor.

Liselerde bir değişiklik yok, olduğu gibi kalmış. Ne işe yarayacaksa onların da isimleri değişmiş. Ama durumda değişen bir şey yok. Anamur Ticaret Meslek Lisesinin adını Anamur Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yapsan ne, yapmasan ne olur?

 Akdeniz İlkokulu, Akdeniz Mahallesinde daha önce faaliyete geçen Kız Meslek Lisesinin doğu tarafında bulunuyor. Kuzey tarafında Anamur Belediyesi İtfaiye Amirliği bulunuyor. Anamur Kaymakamlığı ve Anamur Belediyesini kendimize merkez kabul edersek. Yürüyüş mesafesi olarak birkaç dakikada ulaşılabiliyor.

D-400 Mersin-Antalya Yolu veya Alparslan Türkeş Bulvarına gelince Tarım Kredi Kooperatifi karşısında İtfaiye Kavşağı da denilen kavşaktan karşıya geçip, İtfaiye Amirliğinin önünden Akdeniz İlkokuluna ulaşılabiliyor. Doğu, Güney ve Kuzeyinden geçen yollar var. Bu yollarda trafik bir hayli yoğun, okulların açılmasıyla birlikte hareketlilik daha da artacak. Tedbirlerin artırılması lazım.

Okulun betonla kaplanmış geniş bir bahçesi var. Etraf pırıl pırıl tertemiz. Daha birkaç yıl öncesine kadar okul bahçesinde hiç ağaç yokken, sonradan dikilen ağaçlar boy atmaya, hızla büyümeye başlamış. Geçtiğimiz yıllarda dikilen hatıra zeytin fidanları meyve vermeye başlamış. Güney tarafta çabuk büyüyen kauçuk ağaçları da dikkat çekici. Avluya hemen girişte şirin bir bina var. Burada okul öncesi ve anaokulu eğitimi veriliyormuş. Okullarda daha önceleri anaokulu ve eğitim öncesi öğrencileri ana binaların içinde ayrılan sınıflarda etkinliklerini sürdürmeye çalışırken Akdeniz İlkokulunda ana binanın dışına almışlar, iyi olmuş.

Birinci katta müdür yardımcılarının odası ve sınıflar yer alıyor. Rahat bir merdivenle kinci katta çıkılıyor. Bu katta müdür odası, öğretmenler odası ve yine sınıflar var. Merdiven, koridorlar tertemiz. O değilden sınıflardan birine göz attık pek de kalabalık olmadıkları anlaşılıyor.

Zemin katta çok amaçlı toplantı salonları ve diğer bölümler yer almış. Zemini kışın su basmasından korumak için ilginç bir yöntem uygulamışlar. Duvarları ve tabanı su geçirmez maddelerle kaplamışlar. Konferans salonunda kabalık bir öğretmen grubunu seminer programları kapsamında bir eğitim videosu izlerken yakaladık. Bir süre biz de oturup izledik. Gerçi salonun ses izolasyonu pek iyi değil. Fakat yine de öğretmenlerin böyle bir modern bir imkâna sahip olması güzel bir şey.

Okulun ikinci katında Müdür Odasında Kazım Hocayı masa başında çalışır bulduk. Anamur’un en son açılan okullarından biri olmasına rağmen öğretmen ve öğrenci sayısı hızla artıyormuş. Bu sene 51 personel ve 1037 öğrenciye ulaşmışlar.

Kazım Bey, Akdeniz İlkokulunun hızla büyümesini eğitimdeki başarılarına ve tecrübeli öğretmen kadrosuna bağlıyor. Bundan önceki yıllarda Öğretmen Şükrü Köymen İlköğretim Okulunun da yıldızı parlamış, harikalar yaratmışlardı. Öğrenci velilerinden duyduğumuz kadarı ile aynı başarı devam ediyormuş.

Tam bu noktada bir tespitte bulunalım. Her başarılı kurumun başında bir amir ve ona her bakımdan destek olan çalışma arkadaşları vardır. Eğer amir ile ona destek olması gerekenler arasında bir uyum yoksa, anlaşmazlık almış başını gidiyorsa, orada başarı aramak boşunadır.

Kazım Bey, okulun teknik donanımı konusunda kamu kurumlarından ve yardımsever insanların katkılarından övgüyle söz etti Ayraca çevre düzenlemesinde, ağaçlandırmada belediyeden ve Başkan Türe’den büyük destek gördüklerini söylerken gözleri parlıyordu. Başkan Türe ve gelmiş geçmiş belediye başkanlarının okullara katkıları konusunda, diğer okul yöneticilerinden de benzer ifadeler ve övgüler duyduk.

Kazım Bey bir açıklamasında şöyle diyor; öğrencinin sorunlarını dinleyip çözüm üreteceğiz. Bugün okulumuzun veli memnuniyeti çok yüksek. Sürekli gelişeceğiz, yeniliğe açık olacağız, öğrencilerle birlikte biz de sürekli öğrenmeye devam edeceğiz. Ve başarımızı daha da arttırarak devam ettireceğiz.”

 

Bir yürüyüş sırasında, Anamur Anadolu Lisesi önünden geçerken bir şey dikkatimi çekti. Okulun dışındaki trafo binası ve çevrede düzenlemesi Anamur Belediyesi tarafından yapılmış. Etraftaki yollar ve kaldırımlar parkeyle kaplanmış. Elektrik trafosu boyanmış, anlamlı resimler çizilmiş, veciz sözler yazılmış. Buraya kadar her şey güzel. Fakat trafonun ön tarafında büyük ve yaldızlı harflerle “Bu Hizmetler Sizin İçin” gibi hiç de hoş olmayan ifadenin yer almasını yadırgadık, uygun bulmadık. Zaten birileri tarafından bazı harfleri yerinden sökülmüş, anlam bozulmuş. Öyle kalacağına tamamen kaldırılırsa iyi olacak.

İşte tam bu noktada, Aydın Doluoğlu hocamın naklettiği bir Mıdış Hikâyesi konulabilir. Ama uzatmayalım. Nasıl olsa ilgililer konuyla ilgileneceklerdir.  

Bu haber 797 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Kocamaz olayı ihmal mi, ihanet mi?23 Şubat 2019

Sponsor Alanı


SON HABERLER

Sponsor Alanı

Son Dakika Haber

Sponsor Alanı

 

Her Hakkı Saklıdır - 2012 (Fatma ARIKAN)
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Gazete Anamur