gazete anamur
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı


Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Sponsor Alanı


Dost Siteler

HAVA DURUMU

ANAMUR

Saat

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 60  
»Bugün 2221  
»Toplam 6309254  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 35.173.57.84
» Bu sitemizi ziyaretiniz

Anamur - Bozdoğan Azıtepesi doğa yürüyüşü

Hüseyin SİNASİ

04 Nisan 2013, 16:22

Hüseyin SİNASİ

                         Anamur – Bozdoğan Azıtepesi doğa yürüyüşü

Bozdoğan Köyü Muhtarlığı ve Bozdoğan Mamure İlk ve Ortaokulu tarafından 2. defa düzenlenen Azıtepe Doğa Yürüyüşü yine çok iddialı. Yürüyüşe Bozdoğanlı vatandaşlar, Mamure İlköğretim Okulu öğretmen ve öğrencileri, Anamur ve Bozyazı’dan bir grup doğaseverin katılması bekleniyor. Eğer imkân bulursak biz de yürüyüşe katılmayı düşünüyoruz.

Yürüyüş öncesi geçen yıl yayınlanan yazımızı bilgilerinize sunuyoruz. “Yürüyüşe biz de katıldık ve ilginç detaylara ulaştık. Anamur’dan hareket ve toplanma yeri Cumhuriyet Meydanıydı. Yürüyüşe katılmak isteyenler, sabah sekiz buçuktan itibaren birer ikişer gelmeye başlayınca rahatladık. Saat dokuza doğru Anamur Belediyesinin tahsis ettiği otobüs geldi. Bizim gibi böyle zor ve yorucu yürüyüşe ilk defa katılacak olanlar oldukça heyecanlıydı. Dokuz buçuk gibi otobüsümüz hareket etmeye hazırdı. Yürüyüşe başlama yeri, eski Bozdoğan İlkokulu ve Eskimahalle Camii önüydü.

Yürüyüşün başlama noktasında bizi Bozdoğan Muhtarı ve diğer görevliler karşıladı. Birçok kişi de kendi araçlarıyla başlama noktasına gelmiş bekliyorlardı. Rotamızı Azıtepesine ayarladık ve elli altmış kişilik bir grup yokuş yukarı yürümeye başladık. Ama sabahın erken saatlerinden itibaren çok sayıda kişi yürüyüşe geçmiş, görevlilerin bazıları da traktörler, arazi araçları ile çoktan zirveye ulaşmışlardı. Bizim katıldığımız grup ise en son yürüyüşe geçen ekipmiş. İki arkadaşla birlikte sıkı bir tempoyla ekibin ön tarafına ulaştık. Bu arada yolda yorulup, tıkanıp kalmış birçok kişiye rastladık.

Hava çok fazla olmasa da 25-30 derece bir sıcak vardı. Yolumuz çok fazla dik değil, ama öyle düz de değildi. Beraber yürüdüğümüz arkadaşlarla fazla konuşmadık. Ama bazı yerlerde kısa süreli dinlenmelerle bir saat yürüdükten sonra gür akan bir çeşmeye rastladık. Elimizi yüzümüzü yıkayıp biraz olsa da serinledik.

Yolun yarısına vardığımızda kalan mesafeyi gösteren tabelalar yerleştirmişler. İlk tabelada 3000 metre, rakım 600 metre yazıyordu. Bir süre sonra 2000 metre ve rakım 700 metre tabelasına ulaştık. Bu noktadan sonra Bozyazı tüm haşmetiyle ayaklarımızın altındaydı ve yürümeye devam ettik 1000 metre kaldı, derken zirveye ulaştık. Tam zirvede rakım 850 metreymiş.

Azıtepesi’nin zirve biraz taşlık, kayalık ama düzlükler de var. Tam tepeye Orman İşletmesi Yangın Gözetleme Kulesini yapmışlar. Hemen yakınlarda GSM yansıtıcıları konmuş. Önümüzde yamaç paraşütü için hazırlanan düzlük var. Tepede 360 derece etrafı süzüp, seyir yapabiliyorsun. Anamur ve Bozyazı’yı bu kadar yüksekten ilk defa gördük ve çok mutlu olduk. Evet, yorulmuştuk, nefesimiz tıkanmıştı. Ama gördüğümüz şu manzara gerçekten yorulmaya değiyordu.

Yürüyüşümüz sırasında biri kız diğeri erkek iki küçük çocukla karşılaştık. O kadar istekli ve heyecanlı yürüyorlardı ki, bazen normal yolu bırakıp aralardan çıkıyor, kestirmeden gidiyorlardı. Yürüyüş kollarının zirveye ulaşması zaman aldı. Herhalde öğleye doğru herkes toplanmış olsa gerek.

Zirveye çıkıp biraz dinlendikten sonra etrafı dolaşmaya çıktık. Yangın kulübesinin önünde Bozdoğanlı bir grup kadın sıkma börek hazırlıyordu. Hemen biraz ötelerinde bir başka grup semaverlerde sıcak çay servisi yapıyordu. Bir süre sonra ses yayın cihazından herkesin sıkma börek, ayran ve çaylarını almaları tekrarlanmaya başladı.

Evet, yorulmuş ve acıkmıştık da, Bozdoğan Köyü Muhtarlığının davetlilere bu sınırsız ikramları ile karnımızı doyurduk. Sonra ses yayın cihazından müzik yayınları başlamıştı. Tıpkı düğünlerde gibi oyunlar oynandı. Yürüyüşe katılan halk oyunları ekipleri gösteriler sundu. Seyirci onları doyasıya alkışladı. Kalabalık arasında dolaşırken yaşlı insanlarla karşılaştık. Arabalarla gelmişler. Görevlilerden zirveye çıkanların 350 kişi olduğunu öğrendik.

Bozdoğan İlköğretim Okulu Müdürü ve Bozdoğan Köyü muhtarı ile görüşme fırsatımız oldu. Müdür Beyi bu kadar çok öğrencisi ve öğretmenleriyle bu etkinliğe katılmalarından dolayısıyla kutladık. Aynı okulun geçen yıl köyde anneler günü kutlaması yaptığı, yılın annesi seçimi yaptığı ve bütün annelere karanfiller dağıtıklarını, amaçlarının okul, aile ve halk kaynaşmasını sağlamak olduğunu söyledi.

Bundan önce de çeşitli yerlere 200 adet kuş yuvası yapıp astıklarını ve kuşların bu yuvalara girip çıkmalarının görmekten dolayı mutlu olduklarını görmek bizi de gururlandırdı.

Bozdoğan Köyü Muhtarı gerçekten çok sosyal bir insan. Her tarafa koşturuyor, herkesle ilgileniyor. Görüşmemizde yürüyüşe başlama noktasından itibaren 6 km, anayol ile başlama noktası arasında 2,5 km yol olduğunu söyledi. Amaçlarının köyü tanıtmak, gelişmesini ve şu kullandığımız yolun yapılmasını sağlamak olduğunu, bu etkinlik için çoğu kurum ve kuruluştan destek aldıklarını ifade etmeyi ihmal etmedi.

Bu yürüyüşe Anamur HEM Müdürü ve Anamur Kütüphane Müdürünün katıldıklarını öğrendik. Elbette basından da temsilciler vardı. Akdeniz Postası, HaberAnamur.net sitesi ve Anamur Gündem Gazetesi çalışanlarını yokuşları tırmanırken gördük. AA muhabiri Tahsin Ünlü ile tarihi Anamur Evleri konusunda karşılıklı konuşmalarımız oldu.

Zirveden dönüşe öğleden sonra saat iki gibi geçtik. Saat üç buçuk gibi ilk hareket yerine ulaştık. Otobüsle tekrar Anamur’a döndük.” 

Hüseyin ŞİNASİ

 

 

Bu haber 1898 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
İDLİB'DE KIYAMET NEDEN KOPUYOR? KİM HAKLI?22 ?ubat 2020

Sponsor Alanı


SON HABERLER

Sponsor Alanı

Son Dakika Haber

Sponsor Alanı

 

Her Hakkı Saklıdır - 2012 (Fatma ARIKAN)
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Gazete Anamur