gazete anamur
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı


Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Sponsor Alanı


EN ÇOK OKUNANLAR

Dost Siteler

HAVA DURUMU

ANAMUR

Saat

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 61  
»Bugün 1203  
»Toplam 4986529  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 52.91.176.251
» Bu sitemizi ziyaretiniz

Anamur'da iki kahraman, Sami Hocam ve Kadir Hocam

Hüseyin SİNASİ

06 Aralık 2012, 17:29

Hüseyin SİNASİ

 Bugün, Anamur’dan size tanıtmak istediğim iki kahramanım var. Biri emekli öğretmen ve balcı dede olarak bilinen Kadir Deniz Hocam, diğeri de yine emekli bir öğretmen Sami Kahraman Hocam. Aslında Kadir Deniz Hocamı da, Sami Hocamı da Anamur’da yediden yetmişe herkes tanır takdir eder. Birileri tarafından tanıtılmaya, anlatılmaya ihtiyaçları yok. Ama olsun, yine bir de biz anlatalım.

 Anamur’da onları herkes tanır dedik. Yediden yetmişe herkesin yakından tanıdığı, ünü çoktan ülke sınırları aşmış olan Kadir Deniz Hocam, bir emekli öğretmendir. Belki de köy enstitülerinin, öğretmen okulları mezunlarının hayatta kalmış ender şahsiyetlerinden biri. Kadir Hoca, hep ileriyi düşünür, düşündüğü şeyleri hayata geçirmek için maddi ve manevi hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan bir ülkü ve dava adamıdır. Yeri gelir onu bir söz ustası olarak görürsünüz karşınızda.  Bazen mühendis, bir çiftçi, bir örgütlenme lideri, bazen dağda bayırda dolaşan bir derviş olur çıkar karşınıza. Aynı zamanda bir Lokman Hekimdir. Tek kelimeyle gözü ve gönlü ile insanlık sevgisiyle dopdolu aydınlık yüzlü bir insandır o.

Sami Kahraman Hocamı, çok uzun yılardır tanıyorum. Öğretmenlik yapmış, inşaatçılık yapmış, devletin çeşitli kademelerinde bürokrat olarak görev yapmış ve bunca uzun çalışma hayatından sonra emeklilik hayatını Anamur’da geçirmeye karar vermiş Anamur sevdalılarından biri. Bu çalıştığı gezdiği gördüğü yerlerde yaşarken  doğup büyüğü topraklarda bir şeylerin eksikliğini hissetmiş ve kolları sıvamış. Bize gençliğimizde bu tip kişilere ülkücü denir şekkinde öğretmişlerdi. 

İsterseniz anlatmaya Kadir Hocamdan başlayalım.

Kadir Deniz Hocayı görmek isterseniz eğer, Anamur Merkez Camiin altındaki mütevazı dükkânında şifalı çeşit çeşit balları, arı sütü ve polenleri arasında, bazen bir kitap okurken veya üzerinde çalıştığı bir merhemi tutturmaya çalışırken bulursunuz. Eğer Hocanın dükkân kapalı ise veya bulamıyorsanız, biliniz ki, Hoca Anamur’un kayrak çakıllı yollarında, kekik kokan yaylalarında, dağda, bayırda arılarının ve çiçeklerinin yanı başındadır.

Kadir Hocayı ne zaman ziyaret etmek, ne zaman şöyle bir selam verip geçmek istesem, her zamanki sevimli ve güleç yüzüyle karşılamış ve buyur etmiştir. Daha siz oturur oturmaz, kısa bir hoş beşten sonra, üşenmez kendi elleriyle bir bal şerbeti hazırlar, ikram eder, çaymış, kolaymış meyve suyuymuş hiç birine itibar etmez ve aramızda baldan tatlı sohbete öyle başlanır. Hocanın ikram ettiği nefis bal şerbetini yudumlarken bir taraftan da gözünüz, raflarda küçükten büyüğe doğru sıralanmış bal şişelerine, kavanozlara konmuş arı polenlerine, şifalı otlara, çiçeklere ve merhemlere takılır, siz sormazasınz da baldan, polenden, çiçeklerden, şifaları otlardan söz açar.

Kadir Hoca raflarda sıralanmış ürünleri, o kadar tatlı, samimi ve candan anlatır ki, hani ne derler, ağzından bal damlıyor. Aynen öyle bir hisse kapılıyorsunuz. Orada bal yemeseniz bile yemiş gibi oluyorsunuz. Bir defasındaki ziyaretim sırasında bir merhem hediye etmişti. İnanın çok işime yaradı. Elimin üstünde uzun zamandır geçmek bilmeyen, bazen büyüyüp, küçülen bir yara izi vardı. Merhemi kullanmaya başladıktan sonra kayboldu gitti. Meğer bunca sene bu arazı boşuna taşıyıp durmuşum.

Sami Kahraman Hocam için de emekli bir öğretmen demiştim. Evet, Hoca yurdun çeşitli yerlerinde uzun yıllar öğretmenlik yaptı ve o da rotayı Anamur'a çevirmiş olanlardan. Devletin çeşitli kademelerinde devam edip giden, idarecilik ve bürokratlıktan sonra, kendini yardıma muhtaç çocukların eğitim-öğretimine adamış. İşe ANKADER isimli bir dernek kurarak başlamış. Saçkan Kavşağında bir işhanının ikinci katında dernek için bir büro kiralamış. Daha sonra etrafındaki bazı büroları da kiralayıp ilk orta ve lise öğrencileri için ferah bir dershaneye dönüştürmüş. Daha sonra okullara ve öğrencilere ulaşmış. Okullarda başarılı veya başarısız, dershaneye gidecek maddi gücü olmayan öğrencilere kucak aşmış. Onlara ücretsiz kurs veriyor, sınavlara hazırlıyor, deneme sınavları yapıyor. Ne zaman ziyaretine gitmişsem öğrencilerle birlikte matematik sorusu çözerken veya bir konuyu anlatırken buldum. Her şeyin paraya dönüştüğü bu devirde böyle bir anlayış, herhalde eşine ender rastlanacak manzaralardan biri olsa gerek diyorum. 

Sami Hocam, bu çarkı nasıl döndürür, üçyüzelli öğrencinin masraflarını nasıl karşılar bilmiyoruz. Aslında sorsak da, bu sorulara kaçamak cevaplar vereceği belli. Anamur’da maddi durumu iyi olan ve hayır yapacak bir yerler arayan dostlarımıza bir çağrımız olacak. İşte size adam gibi bir adam ve adam gibi bir hayır kurumu. Daha ne bekliyorsunuz?

Teşekkürler Sami Hocam, teşekkürler Kadir Hocam, iyi ki varsınız. Demek ki, daha dağın başında tüten ocağımız sönmemiş. Sizlerle geceler aydınlanacak, üşüyen bedenler ısınacak, diktiğiniz fidanlar kızgın güneşte sığınacak gölgemiz olacak. Teşekkürler…

 

 

Bu haber 2462 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Anamur huzurevi destek bekliyor…16 Şubat 2019

Sponsor Alanı


SON HABERLER

Sponsor Alanı

Son Dakika Haber

Sponsor Alanı

 

Her Hakkı Saklıdır - 2012 (Fatma ARIKAN)
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Gazete Anamur