gazete anamur
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı


Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Sponsor Alanı


EN ÇOK OKUNANLAR

Dost Siteler

HAVA DURUMU

ANAMUR

Saat

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 45  
»Bugün 365  
»Toplam 5269277  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 3.85.143.239
» Bu sitemizi ziyaretiniz

Anamur'da ilkler ve şehitlere vefa

Hüseyin SİNASİ

22 Mart 2012, 21:12

Hüseyin SİNASİ

Anamur Belediyesi ilklere imza atmaya devam ediyor. 16 Mart 2012 günü, yine Anamur’un ilklerden biri olan Şehit Uzman Çavuş Serkan Angay Üst Geçidi yapılan törenle hizmete açıldı. Geçtiğimiz Temmuz Ayında temeli atılan ve 1 Ağustos 2011 günü Van-Başkale’de görev yaparken şehitlik mertebesine ulaşan Jandarma Uzman Çavuş Serkan Angay’ın adı Anamur Belediye Meclisinde oy birliği ile alınan bir kararla üst geçide verilmişti. Yeni üst geçidin açılışına devlet protokolü, siyasi partilerin temsilcileri, STK’lar, şehit Jandarma Uzman Çavuş Serkan Angay’ın annesi, babası ve yakınları, kalabalık bir halk topluluğu katıldı.

 

         Şehit Jandarma Uzman Çavuş Serkan Angay üst geçidi, Anamur Otogarı yakınlarında bir ayağı Otogar Camii duvarına, diğer ayağı da Çomça Lokantası ve muz satış bürolarının önüne geliyor. Ayrıca Anamur’un ilk üst geçidi olan bu tesis iki trafik kavşağının ortalarında bir yerde bulunuyor. Kavşaklar arası tel örgüyle kapatılmış. Hizmete açılmadan ve daha sonra üst geçidi birkaç defa kullandım. Teknik olarak beni fazla tatmin etmediğini peşinen ifade edeyim.

 

Öncelikle yer seçimimden dolayı, çok daha önceden açılmış lokanta ve muz satış yerlerinin önü kapanmış. Otogar Camisine ulaşım zorlaşmış. Yolun her iki tarafı da ister istemez daralmış. Merdivenlerden iniş ve çıkışlar tek yönden verilmiş. Merdiven iki kademeden meydana gelmiş ilk ve son basamaklar diğerlerine göre daha yüksek olmuş. Yürüyüş bandında yürürken insan sanki havadaymış gibi bir hisse kapılıyorsunuz. Daha önce bir yazımızda sözünü ettiğimiz engellilerin için hiçbir tedbir alınmamış. Bu nedenle engelliler üst geçidi kullanamayacak.

 

Hizmete açılan yeni üst geçit, pek hoşumuza gitse de gitmese de Anamurlu şehitlerin isimlerinin yeni yapılan tesislere verilip, yaşatılıyor olması takdir edilecek güzel bir adım. Hatırlanacağı gibi bundan önce de şehit İbrahim Armut’un adı yeni açılan Anadolu Öğretmen Lisesine verilmiş ve büyük bir vefa örneği gösterilmişti. Devam etmek gerekirse Anamur-İskele’de iki sene önce hizmete giren Dragon

 

Parkına da merhum KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın adının verilmesi alkışlanacak kararlardan biriydi. Bu bakımdan emeği geçen herkesi, özellikle Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe ve belediye meclis üyelerini tebrik eder, kutlarım.

 

İşte tam bu noktada Anamur’daki diğer şehitlerin adlarının da, yeni veya eski herkesin kullanacağı bir tesise verilmek suretiyle yaşatılmasının önemini hatırlatmak isterim. Bu şeklide vatanı, milleti ve bayrağı için şehitlik mertebesine ulaşmış şehitlerimiz arasında bir ayrım gözetilmemiş, onların yakınları da onurlandırılır, anıları yaşatılmış olur.

 

Şehit Jandarma Uzman Çavuş Serkan Angay üst geçidi, Antalya’dan Mersin Adana yönüne veya Mersin’den Antalya yönüne gelip - gidenleri karşılayacak, dualar ve Fatihalarla gönüllerde yaşamaya devam edecektir. Aynı şekilde şehit İbrahim Armut da Öğretmen Lisesinde yaşayacak ve yaşatılacak.

 

NOT: Nevruz gününüz kutlu olsun. Bir başka yazımızda Anamur’da nevruz kutlamalarından siz edeceğiz.

Bu haber 1933 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
NEDEN SESİZ KALIYORLAR?19 Mayıs 2019

Sponsor Alanı


SON HABERLER

Sponsor Alanı

Son Dakika Haber

Sponsor Alanı

 

Her Hakkı Saklıdır - 2012 (Fatma ARIKAN)
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Gazete Anamur