gazete anamur
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı


Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Sponsor Alanı


EN ÇOK OKUNANLAR

Dost Siteler

HAVA DURUMU

ANAMUR

Saat

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 13  
»Bugün 10801  
»Toplam 9411604  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 34.200.236.68
» Bu sitemizi ziyaretiniz

DÜŞMANI BİLMEDEN SAVAŞMAK

Gülsen BİRDAL

05 A?ustos 2020, 23:10

Gülsen BİRDAL

DÜŞMANI BİLMEDEN SAVAŞMAK

Ah Corona ah! Corona bizi ne hallere düşürdün sen!

Bu aralar hasta sayısı yeni vakaların iki katından fazla seyretmekte. Hatta son zamnda Konya ve Ankara illeri 17.’ci 18.’ci haftada zirve yapmış bulunmakta sayılardan bunu anlıyoruz. Diğer şehirlerden Gaziantep-Konya -Mardin-Diyarbakır-Urfa'da en fazla vaka görülen illerimiz olurken en az vaka Tunceli – Artvin- Iğdır- Erzincan-Bayburt- Kırklareli- Bilecik illerinde görülmekte. Bu iller Vakaların sayıları ile günlük aylık olarak değişiklik göstermekte.

Düğünle, asker uğurlamaları sırasında sarılıp kucaklaşmalar arttıkça Vakalarda hızla artış sağlıyor. Tek 1 kişinin 3-5 günde 625 kişiye ondan ona sirayet ederek virüs bulaştırdığı tespit edilmiş. Kendimizi korumak, gerekli tedbirleri almak zorundayız. Daha öncedeki yazılarımda da belirttiğim gibi bu işin şakası yok düşmanı bilmeden savaşarak korunmalıyız. Temizlik ilk önceliğimiz ellerimizi sürekli sabun ile yıkamak, havlu kâğıt kullanmak, hatta musluğu havlu kâğıt ile kapatmak bunlar Covit-19 illetine yakalanma risklerini en aza indirme yollarımızdan olmalı.

Henüz aşısı bulunamadığına göre ve Dünyada böyle bir öldürücü düşmanımız varken bizde tedbiri elden bırakmayalım. Her gün herkes bir şeyler yazıp söylemekte gerek bilimsel olsun gerek kulaktan dolma az çok. Herkesin bilgisi var bu konuda ancak gerekli önlemler yok.

Bile bile düşmanın koynuna gidilir mi?

Televizyonda, gazetelerde gördükçe hayrete düşüyorum! Akıllara zarar davranışlar.

Denize kum gibi yığılarak girmeler, asker uğurlamalar, düğünlerde kucaklaşmalar, yanyana dip dibe halaylar… Onun nefesi öbürünün nefesine karışmış… Olacak şey değil.

Bulaşma şekli madem nefes ile solunum yolu ile geçebiliyor neden maske takılmaz?

Maskeler; elde, kolda, bilekte, kulakta, başta, boyunda, bacakta, boğazda, kolyede, araba aynasında, çantada, kemerde olmaması gereken her yerde. Ama ağız özelliklede burunu kapatacak şekilde yüzümüzde değil.

Kalabalık ortamlardan kaçmak, gereksiz evimizden dışarı çıkmamak, sosyal mesafeyi korumak, herhangi birisi ile 4-5 adım uzakta durmak, AVM’ lerde vakit geçirmek, SALAKÇA gezinmekten kaçınmak kendimiz ve aile fertlerimizin sağlığı için hep dikkat etmemiz gereken yaşam şeklimiz olmalı.

Şu ana kadar bu VİRÜS ’ten Türkiye'de 10 Temmuz itibari ile 5282 kişinin hayatını kaybetti mi evet. Tüm Dünyada bulaştığı kişi sayısı 11 milyon mu? EVET.  O halde lütfen DİKKAT… DİKKAT…  DİKKAT.

Gülsen BİRDAL

gulumbirdal@hotmail.com

Bu haber 5383 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
KÖYDE DOLAR SOHBETİ26 Eyl?l 2020

Sponsor Alanı


SON HABERLER

Sponsor Alanı

 

Son Dakika Haber

Sponsor Alanı

 

Her Hakkı Saklıdır - 2012 (Fatma ARIKAN)
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Gazete Anamur