gazete anamur
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı


Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Sponsor Alanı


EN ÇOK OKUNANLAR

Dost Siteler

HAVA DURUMU

ANAMUR

Saat

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 34  
»Bugün 341  
»Toplam 11361986  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 3.239.158.36
» Bu sitemizi ziyaretiniz

KOZMOĞRAFYA VE ATATÜRK

Nazım PEKER

29 Ocak 2020, 23:47

Nazım PEKER

KOZMOĞRAFYA VE ATATÜRK

            Lise ve ortaokullardan Atatürk’ü ve yaptıklarını silmeye ve bu asil millete unutturmaya çalışanlara: Sene 1929 Atatürk Ord. Prof.Dr. Ali YAR’a bir kitap yazıdır: Lise 3. Sınıf ders kitabı. Adı Kozmoğrafya.  Türkiye’nin ilk astronomi  ders  kitabı.  Şu öngörüye bakar mısınız?

            Osmanlı yıkılmış, Anadolu işgal edilmiş, yokluk ve yoksulluk diz boyu. Devletin kasasında para sınırlı!. Osmanlı’nın borçlarını da ödemekteyiz. Cehalet, fakirlik ve hastalıklarla da mücadele diyoruz. Öbür yandan da bilimle, sanatla, operalarla,  fabrikalarla cumhuriyeti inşa ediyoruz.

            Az şey mi?

            Türkiye’nin ufku açılsın, medeniyeti yakalasın, çağın teknolojisiyle tanışsın diye de yurt dışına öğrenciler gönderiliyor. Zira ülke insanı dünyanın ya iki öküz boynuzları üzerinde durduğunu ya da dümdüz olduğunu sanıyordu. Astronomi nedir kimse bilmiyordu ve adını dahi de duymamışlardı.

            Böylesine bir Türkiye’de Atatürk, Astronomi kitabı yazdırıp lise 3. Sınıflarda okutuyordu. Gezegenler nedir nasıl oluşmuştur, mevsimler, gece ile gündüz nasıl oluyor, karadelik nedir, Galileo, Kopernik, Aristo kimdir neler demişlerden başlayarak Samanyolu gezegenin haritasına kadar kitaba koymuştu Ali YAR.

             Sn. Yar aynı zamanda da uçak mühendisidir.

            Kitabın içi gökyüzü haritaları, teleskopların bilgisi ve işlevleri, gezegenlerin yapısı ve bilgisi ile kâinatın fotoğraflarıyla doludur.

            Kitap o dönem Türk çocuklarının ufkunun açılmasına ve pek çoklarının da bilim adamı olmasına vesile olur. Bunlardan birisi de bu kitap sayesinde dünyanın tanıdığı Selman Akbulut’tur.

            İşte Atatürk’ün ileri görüşlülüğü ve Türk insanına saygısı budur. Atatürk gerçek bir lider, gerçek bir önder, gerçek bir yerli ve gerçek bir milli idi!..

            Atatürk, yüzünü hurafeye, deve sidiğine, nakilciliğe, organik hoşafa değil akla ve bilime dönmüştür. Dünya artık yapay zekayı konuşuyor, biz  her okulu, İmam-Hatip yapmakla neyin derdindeyiz?

            Ve öğünerek de: “İstikbal Göklerdedir” vecizesini söylemiştir.

            Bu bilim kitabının en belirgin özelliği uydumuz ay fotoğrafındaki kraterlerdir.

            Sebep mi?

            Bilim adamı Dr. Hugh P. Wilkins, 1956’da Ay’daki bir kratere saygı duyduğu bu büyük insanın “ATATÜRK” adını vermiştir.

            Sevgili okurlarım ve takipçilerim sizlerden ricamdır, bu yazıyı ATATÜRK’ü hâlâ anlayamayanlara, onun değer ve kıymetini bilmeyenlere okutunuz.

            Okutunuz ki, azıcıkta olsa kendilerini tanımalarını sağlayınız.

            O’nun, “En hakiki mürşit İLİMDİR” sözü ile neden ısrarla: “İSTİKBAL GÖKLERDEDİR” sözlerinin anlamını kavramalarına yardımcı olalım.

            Evet Atatürk çok yönlü bir dahi idi. Geometri kitabı yazan ve pek çok terime Türkçe( Açı-açıortay gibi) isim veren de O’dur.

            Ayrıca bu necip millet dinini öğrensin de dinden bi haber sözde din adamlarının safsatalarından, hurafe ve batıl inançlarının etkisinden de kurtulsun diye, rahmetli E. Hamdi Yazır’a “Kuran’ın Türkçe mealiniyaptıran istisna ve mükemmel bir isimdir.

            Ne mutlu ATATÜRK gibi bir liderimiz olduğuna ve “NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!..”

            Esen Kalınız.

Nazım PEKER

Bu haber 7142 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Sen de bizdensin, teyzeoğlu…05 Mart 2021

Sponsor Alanı


SON HABERLER

Sponsor Alanı

 

Son Dakika Haber

Sponsor Alanı

 

Her Hakkı Saklıdır - 2012 (Fatma ARIKAN)
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Gazete Anamur