gazete anamur
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı


Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Sponsor Alanı


EN ÇOK OKUNANLAR

Dost Siteler

HAVA DURUMU

ANAMUR

Saat

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 27  
»Bugün 308  
»Toplam 11361953  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 3.239.158.36
» Bu sitemizi ziyaretiniz

KRİSTALLERİ KIRMAYIN

Nazım PEKER

10 May?s 2014, 18:33

Nazım PEKER

KRİSTALLERİ KIRMAYIN: ANNELER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN

 

        Her yıl Mayıs ayında, ANNELER GÜNÜ kutlanır. Annelik nedir, neden kutlanmaktadır?

        Aziz okurlarım, ne yazı ki, maalesef biz bu günü de dışarıdan ithal olarak almışız. Benim zoruma giden tarafı bu. Oysa biz günlerimizi, yasalarımızı, sosyal devlet anlayışımızı kendimize göre yapsaydık daha iyi, daha onurlu ve daha milli olmaz mıydık?

        Burasını geçelim.

        İlk defa ABD de kutlanarak, oradan dünyaya ihraç edilmiş bir etkinliktir. Lehinde konuşanlar olduğu kadar, aleyhinde de konuşanlar var. Aleyhinde olanlar, bunun bir tüketim ekonomisi icadı olduğu fikrinde birleşmekteler ki, haksızda sayılmazlar.

        Anne nedir? Analık duygusu nasıldır?

        Elbet bunlara ben sağlıklı cevap veremem, anne ve analık duygusunu, doğurana ve karnında taşıyana sormak, ondan dinlemek gerekir. Öyle sanıyorum ki, bu duyguyu tam olarak anlatacak, izah edecek bir kelime henüz Türkçemiz başta olmak üzere hiçbir lisanda karşılığı yoktur. Annelik, zahmetli bir iş ve zor bir meslektir.

        Doğurmak ve doğurganlık başlı başına bir zahmet ve zevktir.

        Doğuran kadınlar, analık duygusunu kavrayıp, anne zevkini yakaladıklarında dünyanın en mutlu ve en mesut insanları olmaktadırlar.

        Düşünün birazcık, gebeliğin her anı, anne adayında bir sıkıntı ve fiziksel rahatsızlık yaratırken, ruhen de bazı sıkıntıları beraberinde getirmektedir.

        Karnınızda büyüyen bir nesne, yeme ve içme sisteminiz, uyku düzeniniz bozulmakta, çilleriniz artarken, kilolarınız da artmaktadır. Vücudunuz bir deformasyona uğramaktadır. Ardından sancılar, doğum anının dayanılmaz acı ve sıkıntıları da üzerinin tuzu, biberi olur.

        Doğum bir şekilde gerçekleşir.

        Zevklerin en büyüğü, onca dayanılmaz acı ve ıstırapların kaynağı ufacık bir can, kollarınızda nefes almaktadır. Sizden beslenmekte, size ağlamakta, size naz etmektedir. İş bununla da bitmez, sancılar, ağrılar, ağlamalar, uykusuz geceleriniz. İlk söylenen kelimeler, ilk oturuş, ilk emekleme, ilk ayakta durma ve ilk adım atışlar. Bunların hepsi birer zevk ve tatlı bir uğraşın mutluluk resimleridir.

        İşte analık böyle bir duygu olsa gerek.

        Böylesine zor bir mesleğin, tatlı bir meyvesini taşırsınız kucağınızda.

Neslin devamı, soyun devamını sağlamaktasınız. İnsan denen eşrefi mahlûkatın yapımcısısınız. Sade bir gün size yeter mi?

        Bundan dolayıdır ki, dinimiz İslam, “Cennet anaların ayakları altındadır.” der. Cenneti kazanmak zor bir süreç istemektedir, amellerinin yanında; iman ve itikadın da sağlam ve kavi olacak ki, cennetten bir yer kapabilesin.

        Ama analar için durum bambaşka. Onların ayaklarının altına layık görülmüştür cennet. Düşünenler için bunda büyük bir ibret ve çok büyük bir mucize vardır.

        Zaten analık ve doğum başlı başına bir mucize değil mi?

        Yine analar gününde yılın anaları seçilecek; kim bilir hangi bürokratın ya da hangi devletlûnun anası bu seçime uygun görülecek? İşin içine hatır ve makam girecek?

        Oysa köşelerde ve bucaklarda öyle analar var ki, çocukları için ellerini yılan ve çiyan deliklerine sokarak, okutmaya çalışan, büyütmeye çalışan! Umarım böylelerini buluruz da günün anlam ve manasına uygun bir kutlama yaparız.

        Eşim, kızım, bacım, gelinlerim, yeğenlerim başta olmak üzere bütün anaların, ANALAR GÜNÜNÜ saygı ile kutluyor ve istisnasız bütün anaların ellerinden SAYGI ve HÜRMETLE öpüyorum. Eğer ki benim bu dudaklar, o elleri öpmeyi hak ediyorlarsa! Rahmetli anamı da saygı ile anıyorum. Ona hayırlı bir evlat olmanın uğraşındayım

        Bütün anneler kristaldir. Lütfen kristalleri kırmayınız...

 
        Esen kalınız.                                                                            

Nazım PEKER

Bu haber 1643 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Sen de bizdensin, teyzeoğlu…05 Mart 2021

Sponsor Alanı


SON HABERLER

Sponsor Alanı

 

Son Dakika Haber

Sponsor Alanı

 

Her Hakkı Saklıdır - 2012 (Fatma ARIKAN)
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Gazete Anamur