gazete anamur
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı


Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Sponsor Alanı


EN ÇOK OKUNANLAR

Dost Siteler

HAVA DURUMU

ANAMUR

Saat

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 43  
»Bugün 365  
»Toplam 5345941  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 34.235.143.190
» Bu sitemizi ziyaretiniz

YENİ YIL

Mustafa YILDIZ

30 Aralık 2012, 15:22

Mustafa YILDIZ

                                      YENİ YIL

            Kullandığımız takvim itibariyle bir yılı geride bırakıp, yeni bir yıla, yeni bir yaşa, yeni bir başlangıca koşuyoruz.

 

            Zaman kavramı Dünya, Güneş, Ay ve gezeğenlerin hareketlerinin neticesi var olan bir olgudur. Eğer Dünya kendi etrafında dönmese, gün diye tanımladığımız zaman kavramından bahsedemezdik. Ya hep geceyi veya gündüzü yaşıyor olacaktık. Allah (cc) yaşadığımız hayatın başlangıç ve sonuçtan ibaret olduğunu anlamamız için Dünya’yı hem kendi, hem de Güneş’in etrafında döndürdü. Zaman denen kavramdan anlam çıkarıp, ömrümüzün de sonlanacağını bütün çıplaklığıyla bize gösterdi.

 

            “Gerçek şu ki, Göklerin ve yerin yaratılmasında, gece ile gündüzün ard arda gelmesinde, insana yararlı şeylerle denizde yüzen gemilerde, Allah’ın (cc) yağdırdığı ve kendisiyle ölümünden sora yeryüzünü dirilttiği suda, her canlıyı orada üretip yaymasında, rüzgârları estirmesinde, gökle yer arasında boyun eğdirilmiş bulutları evirip çevirmesinde, düşünen bir topluluk için gerçekten ayetler vardır.” –Bakara/164

 

         Allah (cc) yarattığı her şeyi insanlara bir ibret olarak yaratmıştır. Eğer ibret almayacaksan ne yapsan nafile, sen artık her şeyin en aşağılığını hak etmişsindir.

 

Farkında olmamız gereken şudur:

 

ü Yaşamak için mutlaka bir sebebimiz olmalıdır. Yaşama sebebimizin öncelikleri nelerdir? Maddi mi, manevi mi? Hayırlı mı, hayırsız mı? Bizi bir sonra ki gelecek günlerde mutlu mu edecek, mutsuz mu? Anlık mı düşünüyorsun, yoksa satranç oyunundaki gibi bir sonra, hatta birkaç ileriki aşamalarda neler olacağını hesap edecek kadar mantıklı mı? İnsan hamlelerini ölmeyecekmiş gibi ileriyi düşünerek atmalı.

 

ü İnsan değer verdiklerinin kölesi olduğu bir dünya kurgulamamalıdır. Bu hayatın en aptalca oyunudur. Putu yap, sonra tap. Ne kadar enayice değil mi? Para, altın, makam, itibar, toplumda liderlik gibi varlıkların insan ruhunu esir etmesi, esir oldukları içinde yok olması değil midir?

 

ü İdeallerimiz olmalı geleceğe dönük, aydınlık düşüncelerimiz. Bizi ve çevremizdekileri mutluluğa götürecek idealler. Bulunduğumuz ortam nurlanmalı, aydınlanmalı çevremiz. Gençlerimizin ellerinde bilginin aydınlatıcı feneri kalplerindeki iman ateşiyle birleşerek, yürümeliyiz geleceğe güvenle.

 

ü Umudumuz olmalı gelecekle ilgili, mutlaka gelecek günün önceki günden daha iyi olacağı umudu. Umutsuzluk çıkmalı kitabımızdan. Her sayfanın başında yeşeren umutların filizlerini görmeliyiz.

 

ü İnsan gücünün farkında olmalı, neleri yapabileceğini, neleri başarabileceğini çok iyi hesaplamalı. Güç yetiremeyeceği şeylerle uğraşmanın beyhudeliği kadar gücünün farkında olmama da pısırıklığı getirir, köreltir, yanlış hedeflere yönelirsin. Gücünü kontrol et. Ne kadar güçlü olursan ol, kontrol edilmeyen güç, tusunami gibidir senin için felaketlerin adı olabilir. Mutlaka senden güçlüler de vardır.

 

ü Planlamadan yaşama! Şu gördüğün âlemde hiç bir şey düzensiz ve sebepsiz değildir. Her şeyin bir kuralı vardır. Kuralsız yaşama, direksiyonsuz araç, fırtınaya yakalanmış gemi gibidir. Nereye vuracağı, nerede duracağı belli olmaz.

 

Her ne yaparsan yap, ne düşünürsen düşün, nereye gidersen git, hangi zamanda olman da önemli değil, mutlaka SEV!

 

İşte anahtar kelime bu… Sevmek, sevmek için yaşamak. Bütün duygularından sıyrıl, her şeyi geride bırak, Kendini sev, hayatı sev, anneni babanı, komşunu, akrabanı, çocuklarını, torunu sev, doğayı, hayvanları, denizi sev…

 

Kendine bir sevgili bul, sev.

 

Yemekleri sev, eğlenceyi sev, gezmeyi, koşmayı sev. Gönlünde hep sevgi fidanları büyüsün. Sonunda sevmen gereken sevginin kaynağına ulaş. Çünkü gönlünden sildiğin bütün çirkinlikler: kin, nefret, intikam, kıskançlık gibi duygulardan sıyrılman seni özünde olan sevginin kaynağına götürecektir.

 

Nasıl ki günlerin, ayların, yılların sonu varsa, bu dünyadaki hayatında sonu vardır. Bu çok kısadır. Beşik ile mezar arası kadar. Unutma bu dünyada hükümran olduğunu sananlar da toprak oldular.

 

Yeni bir yıl yeni umutlar, sevgi, mutluluk ve yaratana sığınış, tövbelerimizin kabul olduğu yıllar olsun dileklerimle.

 

                           Mustafa YILDIZ

Bu haber 1668 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
İMAMOĞLU'NA TERSTEN KOMPLO16 Haziran 2019

Sponsor Alanı


SON HABERLER

Sponsor Alanı

Son Dakika Haber

Sponsor Alanı

 

Her Hakkı Saklıdır - 2012 (Fatma ARIKAN)
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Gazete Anamur