gazete anamur
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı


Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Sponsor Alanı


EN ÇOK OKUNANLAR

Dost Siteler

HAVA DURUMU

ANAMUR

Saat

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 26  
»Bugün 310  
»Toplam 5345886  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 34.235.143.190
» Bu sitemizi ziyaretiniz

Soğuk Algınlığı ve Grip

Dr.Gülay UYSAL

22 Şubat 2013, 13:45

Dr.Gülay UYSAL

SOĞUK ALGINLIĞI VE GRİP

    Sevgili okurlar bu yazımda sizlere Aşılama ile korunulabilen hastalıklardan  biri  olan ve  toplumda son derece yaygın olarak görülen grip hastalığı hakkında bilgi paylaşmak istedim.

      İnfluenza virüslerinin neden olduğu grip, dönem dönem büyük çapta  salgınlarla seyreden , çocukluk çağındaki olguların hastaneye yatışlarını gerektiren , komplikasyonlara zemin hazırlayan, yaşlılar ve süreğen hastalığı olanlarda ölümlere neden olabilen solunum yollarının bulaşıcı, önemli bir enfeksiyon hastalığıdır. Ani başlayan yüksek ateşle (38 0C üzeri) seyreden gripte olguların büyük bölümü hastalığı ayakta geçiremezler, yatağa düşerler.

      Soğuk algınlığı yaklaşık olarak  200 kadar virüs tarafından oluşturulabilen ,hafif seyirli, üst solunum yollarına ait belirtilerle (boğaz ağrısı, ses kısıklığı, iştahsızlık, hafif ateş gibi..) kendini gösteren hastalık durumudur. GRİP ise influenza A ve B virüsleri tarafından oluşturulan, yüksek ateşle birlikte üst ve alt solunum yollarına ait belirtilerle seyreden , bazen beraberinde zatürre , kulak ve sinüslerde iltihaplanma gibi ek sorunlara yol açabilen bir hastalıktır. Hemen hemen hepimiz grip hastalığını önemsemeyiz ve doktora gitmeyi ihmal ederiz. Ancak ne kadar önemli bir rahatsızlık olduğunu belirtmek isterim.

      Tipik gribal  enfeksiyonda belirtiler hızla ilerleme gösteren ani başlangıçlı baş ağrısı , burun akıntısı , burun tıkanıklığı, kuru öksürük, boğazda yanma hissi, üşüme ve titreme ile yükselen ateş, yaygın kas ve eklem ağrılarıdır. Gribe neden olan virüslerin önemli özelliği; kısa ve uzun dönemlerde yapısında oluşturabildiği genetik değişikliklerdir. Bu  değişikliklerle oluşan yeni virüs tipi daha önce insan bağışıklık sisteminin tanıdığı virüslerden farklı olarak bölgesel ya da dünyayı ilgilendiren salgınlar oluşturur.

     Grip için kimler risk altındadır? Grip için risk altındaki grupların temel özelliği kalabalık ortamlarda yaşayanlardır. Okul çağındaki çocuklar, öğrenciler, huzur evinde kalan kişiler ve bakımları ile ilgili görevliler, 65 yaş üstü, kalp hastalığı, şeker hastalığı, akciğer hastalığı, böbrek hastalığı, kan hastalığı olan, kanser ve romatizmal hastalıklar nedeni ile bağışıklık sistemini zayıflatan ilaçları tedavi amaçlı kullanan kişiler, 6-18 yaş arası uzun süreli aspirin kullanan çocuklar ve sağlık çalışanları grip için öncelikli risk gruplarını oluşturmaktadır.

     Grip özellikle  kronik hastalığı olan, ileri yaştakiler ve bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç kullanan olgulardan belirtileri ve sonuçları bakımından daha ağır seyretmektedir. Bu grupların gribal enfeksiyonlarında yakın takip amaçlı hastaneye yatış gereklidir.

      GRİPTEN korunmada, ellerin yıkanması, bol sıvı alımı, beslenmenin sürdürülmesi, maske kullanımı, hasta kişilerin istirahate alınması, gibi önlemlerin yanı sıra, öncelikle risk grubunda yer alan kişilerin aşılanması gereklidir. Aşı grip mevsimi başlamadan ya da gribin yaygın gözlendiği dönemin başında yaptırılırsa üst düzeyde yarar sağlamaktadır.

     Gripten kurtulmanın en iyi yolu  her yıl aşı olmaktır. Aşı  % 70-90 oranında korumaktadır. Aşı grip mevsiminde gebeliğin 2. yada 3. ayında rahatlıkla uygulanabilmektedir. Aşı ile bağışıklamanın yanı sıra  bazı önlemler alarak da gribin bulaşma riski  azaltılabilir. Gripli kişilerle yakın temastan uzak durmak.. Öksürme ve hapşırma esnasında ağzı kağıt mendille kapatmak, sık sık elleri yıkamak, ağız, burun ve gözlere dokunmaktan kaçınmak. Sağlıklı bir yaşam tarzını seçmek; unutulmamalıdır ki yeterince ve düzenli bir uyku, dengeli beslenme, yeterince sıvı tüketme, düzenli spor ve stresten uzak kalma bağışıklık sistemimizin de iyi çalışmasını ve hastalıklarla daha iyi mücadele etmesini sağlar..

        Kendimizi sevelim, sağlığımız için zaman ayıralım, grip aşımızı zamanında yaptıralım.

        Sağlıcakla kalın. Saygılarımla..

   Dr.Gülay Uysal

Bu haber 1825 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
İMAMOĞLU'NA TERSTEN KOMPLO16 Haziran 2019

Sponsor Alanı


SON HABERLER

Sponsor Alanı

Son Dakika Haber

Sponsor Alanı

 

Her Hakkı Saklıdır - 2012 (Fatma ARIKAN)
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Gazete Anamur