gazete anamur
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı


Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Sponsor Alanı


EN ÇOK OKUNANLAR

Dost Siteler

HAVA DURUMU

ANAMUR

Saat

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 49  
»Bugün 168  
»Toplam 5345744  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 34.235.143.190
» Bu sitemizi ziyaretiniz

NLP Nedir?

Dr.Gülay UYSAL

21 Ocak 2013, 14:33

Dr.Gülay UYSAL

               NLP NEDİR?  (NEURO, LİNGUİSTİC, PROGRAMMİNG)

       Sevgili okurlar; sizlere bu yazımda, hem ruhen hem de bedenen nasıl  sağlıklı olunabilir? Bunu nasıl başarabiliriz? Bundan bahsedeceğim.

 İşte bu nedenle  sosyal yaşantımızda  olumlu davranış değişiklikleri ile  yaşam kalitemizi  arttıracağını düşündüğüm NLP konusunu sizlerle paylaşacağım. 

      NLP; Kişinin dışarıdan beş duyu organıyla almış olduğu verileri, gerek iç iletişimi (kişinin kendisiyle olan iletişimi) ve gerekse başka insanlarla olan iletişimini, daha verimli hale getirmek için zihnini yeniden programlama sanatıdır.

      Yani daha kısa  bir ifadeyle iletişimi  mükemmelleştirme, iletişime kalite getirme sanatıdır.

     1970’li yıllarda dilbilim Profesörü  Richard Bandler ve Gestalt Terapi Uzmanı John Grinder, kariyerlerinin zirvesine ulaşmış, hayatta mutluluğu ve başarıyı yakalamış insanlar hakkında araştırmalar yaptılar.  Onları modellediler.  Ve onların kullanmış oldukları bazı çok hızlı değişim tekniklerini, biraz daha modifiye ederek NLP adında yeni bir alan geliştirdiler. NLP yaklaşık 40 yıldır gelişiminİ sürdürmekte ve ABD başta olmak üzere pek çok ülkede NLP Üniversiteleri yüksek öğretimde  devam  etmekte ve NLP Uzmanları yetiştirmektedirler.

     NLP der ki: Varoluşumuzun amacı kendini bilmek, kendini tanımaktır. Kendini tanıyamayan insan, hayatı da tanıyamaz ve anlamlandıramaz. Kişi kendini tanıdıkça hayatı da tanımaya başlar ve böylelikle önce ben olmayı bilir. Ben olabilen, benliğinin farkındalığını yakalayabilen insanlar ancak birlikte olduklarında biz olabilirler. Eğer ilerlemiyor ve gelişemiyorsanız, hayata ve kendinize katkıda bulunmuyorsanız bedeninizde, zihninizde ve ruhunuzda iş ve özel hayatınızda bir ilerleme kaydedemiyorsanız hayatınızda diğer insanlara kıyasla ne kadar çok şeye sahip olursanız olun mutluluğu ve huzuru yakalayamazsınız. Mutluluğu ve huzuru yakalamanın sırrı neye sahip olduğunuzdan ziyade ne olduğunuzda gizlidir. Mutluluk çok şeye sahip olmak değil az şeye ihtiyaç duymaktır.

      Gelişim hayat boyu sürmektedir. İnsan, değer verdiği şeye yatırım yapar. Emek yatırımı, zaman yatırımı, para yatırımı, sevgi ve ilgi yatırımı. Kendinize yaptığınız, zihninize, yaşam kalitenize ve duygularına yaptığınız bu yatırım kalıcı yatırımdır. Bu yatırımı kimse sizden alamayacaktır…

     Özel, iş ve sosyal hayatta başarılı ve doyumlu olmak istiyorsanız baltanızı bilemek için kendinize zaman ayırmalısınız… Zaman ayırdığınız da NLP nin size katkıları neler olacak ? 

     Kişisel Gelişimini tamamlayamamış bireylerle nasıl baş edilebileceğinizi, 

     İş ve Sosyal Hayatınızda İletişiminize kaliteyi

     Aile İçi İletişimde Yaşanan Problemleri Çözümlemeyi, 

     Beyni Etkin Kullanmayı ve  Hafıza Tekniklerini,

     Özgüvenli olmayı, 

     İstenmeyen  Davranışları Değiştirebilme ve  İstenen davranışlara sahip olabilmeyi,

      Hedef Belirleyip Sonuç Almayı,

      Stres ve Duygu Yönetimini ve İletişimde Beden Dilini Etkili Kullanabilmeyi öğretecek.. 

     Yaşadığımız yörede bir kişinin kendisine ve hayat kalitesini artırmaya yönelik yaptığı katkı, tıpkı suya atılan küçücük bir taşın verdiği dalgalanma gibi dalga dalga yayılacak ve dalgalanmanın yansımaları size tekrar geri dönecektir.  Bir kişiye yapılan yatırım aslında tüm insanlığa yapılan yatırımdır. Hayata verdiğiniz oranda hayatta size geri verir. Sevgi istiyorsanız insanları sevin… Huzur istiyorsanız insanlara huzur verin… Dost istiyorsanız insanlarla dost olun… Hayattan ne istiyorsanız onu verin ki dönüşü muhteşem olsun…

      NLP eğitimi, hayat değiştiren bir proğramdır. Halk Eğitim Merkezi’nde bu konuda verilen kursa  katılarak, bizzat uygulamalı olarak daha detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

     Buradan  merak  edenlere   duyurulur.. NLP  öncelikle; kendi kişisel beklentilerimizin karşılanmasını hedefler. NLP eğitimi,  son derece akıcı ,eğlenceli ve interaktif bir eğitim platformudur. Bu eğitimde katılımcılar, hem çok keyifli bir ortamda NLP uygulamalarını öğreniyorlar , hem de eğitim sonrası devam eden gerçek bir sosyal paylaşıma dahil oluyorlar.

      ÖZETLE  NLP;

      BAKIŞ AÇISI DEĞİŞİKLİĞİ

      ETKİLİ İLETİŞİM KURM

      AFFEDEBİLME

      GEÇMİŞİ GERİDE BIRAKMA

      SORUNLARI HIZLA ÇÖZEBİLME

     İNSANLARI İKNA EDEBİLME GİBİ KONULARDA FARKINDALIK.. GİBİ KAZANIMLAR..

      İşte bütün bu değişimleri NLP kursunda öğrenebiliyorsunuz. Eğer ki kendiniz için zaman ayırıp bu kursa katıldığınız takdirde hayatınıza yeni bir pencereden bakma fırsatı yakalamış olacaksınız.

      Takdir sizin. BEN KENDİ ADIMA BELİRTMELİYİM Kİ, GEREK İŞ HAYATIMDA GEREKSE SOSYAL YAŞANTIMDA OLUMLU ETKİLERİNİ BİZZAT YAŞAMIŞ BULUNMAKTAYIM. DİĞER KAZANIMLARINI DA HALK EĞİTİM MERKEZİ’NDE VERİLEN NLP KURSUNA KATILARAK KENDİNİZDEKİ OLUMLU DEĞİŞİMLERİ fark edeceğinize İNANIYORUM...

      Kendimizi sevelim, geliştirelim.. Kendimize zaman ayıralım. Olaylara bakış açımızı değiştirmek için kendimize bir fırsat verelim.. Saygılarımla..

                                                                                          Dr. Gülay Uysal

Bu haber 2004 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
İMAMOĞLU'NA TERSTEN KOMPLO16 Haziran 2019

Sponsor Alanı


SON HABERLER

Sponsor Alanı

Son Dakika Haber

Sponsor Alanı

 

Her Hakkı Saklıdır - 2012 (Fatma ARIKAN)
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Gazete Anamur