gazete anamur
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı


Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Sponsor Alanı


EN ÇOK OKUNANLAR

Dost Siteler

HAVA DURUMU

ANAMUR

Saat

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 40  
»Bugün 154  
»Toplam 5345730  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 34.235.143.190
» Bu sitemizi ziyaretiniz

GASTROÖAFAJİAL REFLÜ NEDİR?

Dr.Gülay UYSAL

05 Şubat 2013, 08:59

Dr.Gülay UYSAL

                    

               GASTROÖAFAJİAL REFLÜ NEDİR?

        Sevgili okurlar sizlere bu yazımda toplumda sık görülen bir rahatsızlık olan REFLÜ  hastalığı hakkında bilgi paylaşmak istiyorum.                                   

        Gastroözafagial reflü, hava hariç mide içeriğinin özafagusa doğru gelmesi, geriye kaçışıdır. Fizyolojik olarak reflü gün içerisinde defalarca gerçekleşmektedir. Özellikle abartılı bir ana öğünden sonra reflü olması kaçınılmazdır. Gastroözofajial reflü hastalığı ise bu olayın kişide semptom oluşturması ve özofagus (yemek borusu) mukozasında hasar oluşturması durumudur. Yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak alevlenmeler ve durulmalarla seyreden kronik bir hastalıktır.

        Hastalığın etyolojisinde ise pek çok faktörün bir araya gelmesi ile oluşur. Özofagusu (yemek borusu) koruyan faktörlerle, zarar veren faktörler arasındaki dengenin bozulması reflü hastalığının başlıca sebebidir.

        Alt özofagus sfinkter basıncının yetersiz olması, gereksiz sfinkter gevşemeleri, hiatus hernisi, ösafagusun asit temizleme kapasitesinin azalması, tükrük salgısının azalması, hasara karşı mukozal dayanıklılığın azalması, artmış asit salgısı, mide boşalımının gecikmesi gibi faktörlerin hassas kişilerde hastalığa yol açabilmektedir.

       Reflünün toplumda görülme sıklığı ,  Erkek ve kadınlarda farklı oranlarda görülebilir; birinci basamak sağlık kuruluşuna başvuran kadınların en sık yakınmasının %88.5 oranında reflüye bağlı yakınmalar olduğu saptanmıştır. Reflü insidansındaki artış obezite insidansı artışına paralel seyretmektedir.

      Reflünün  en sık belirtileri; retrosternal yanma, mide içeriğinin geriye gelmesi hissi ve zorlu yutmadır. Ayrıca bronkospazm, larenjit ve kronik öksürük gibi özofagus dışı belirtilerle de hasta doktora başvurabilir. Nadiren hasta göğüs ağrısından, ağrılı yutmadan, bulantıdan, boğazda düğümlenme, boğulma hissinden, tükrük artışından şikayet edebilir. Reflü Hastalığı  sadece hastanın semptomlarına göre tanı konulabilecek bir hastalıktır. Endoskopi ile kesin tanı konulur. İlaç tedavisi yanında yaşam tarzı değişikliği gereklidir.

      Tedavide ilaç dışı öneriler ve diyetin rolü  önemlidir. Mide içeriğinin geriye kaçmasını  önlemek için  en önemli hareket tok halde uzanmamak, gece geç saatlerde yemek yememektir. Ayrıca yatak baş kısmının yükseltilmesi de reflü hastalarına önerilir. Beli çok sıkı kıyafetler giyilmemeli, tok halde spor yapılmamalıdır. Obezite reflü hastalığının ciddi bir risk faktörüdür. İdeal kiloya ulaşılmalı, fazla kilolar verilmelidir. Sigara   kullanımı kesinlikle yasaklanmalıdır.

     Hasta baharatlı, acı, ekşi ve turşulardan uzak durmalıdır. Ayrıca yağlı yemekler, çukulata, kahve, nane ve alkolden uzak durmalıdır. Salçalı yemekler, domates suyu, portakal suyu, kola… gibi asidik sıvılar reflüyü arttırır sınırlanması gerekir..

     Hayat ışık hızında akıyor, bu koşuşturma sırasında geriye neler kaldı düşünüyorsunuz.

     Kendimiz..!

     Sağlığımıza dikkat edelim kendimizi önemseyelim.

     Vücudumuz alarm verdiğinde belki de çok geç olabilir..

     Erken teşhis hayat kurtarır.

     Kendimizi sevelim,

     Sağlıcakla kalın..

                                                                

                                                 Dr. Gülay UYSAL

Bu haber 1597 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
İMAMOĞLU'NA TERSTEN KOMPLO16 Haziran 2019

Sponsor Alanı


SON HABERLER

Sponsor Alanı

Son Dakika Haber

Sponsor Alanı

 

Her Hakkı Saklıdır - 2012 (Fatma ARIKAN)
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Gazete Anamur