gazete anamur
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı


Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Sponsor Alanı


EN ÇOK OKUNANLAR

Dost Siteler

HAVA DURUMU

ANAMUR

Saat

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 43  
»Bugün 417  
»Toplam 5345993  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 34.235.143.190
» Bu sitemizi ziyaretiniz

Aynalıgöl Gezisi

Dr.Gülay UYSAL

02 Ocak 2015, 21:05

Dr.Gülay UYSAL

AYDINCIK AYNALI GÖL MAĞRASI GEZİSİNDEN HAFIZALARDA KALAN ANILAR

 

 KÜKÜR KÖYLERİ KÜLTÜR ve YARDIMLAŞMA DERNEĞİ’NİN düzenlediği sayın belediye başkanımız Mehmet Türe’nin desteği ile 12 Ekim Pazar sabahı güneşin ilk ışıkları ile birlikte Akbank’ın karşısından 2 büyük 4 küçük otobüslerle; Sayın Burhan Sağır hocamızın rehberliğinde, 121 geziseverlerle birlikte; gezinin atmosferine kendimizi kaptırarak yola çıktık. Güneşin ışıklarının deniz üzerindeki yansımalarının verdiği harikulade doğa manzaraları eşliğinde Soğuksu’ya doğru şarkılarla, türkülerle eğlenerek, yol aldık.

 

            Bozyazı’ya geldiğimizde ise geziseverlerden 10 kişiyi de aldıktan sonra gezi boyunca SAFARİ grubunun sayın hocam Elif Ayhan‘ın eşliğinde; coşkuları, neşeleri ve şarkıları ile gezimizi renklendirmiştir. Akdeniz’in bir tarafında dağ manzaraları, bir tarafında deniz manzaraları eşliğinde devam eden gezimiz Soğuksu’ ya geldiğimizde ise Yörük sofrası kurup oturmak için yağmurdan izin almadığımızı hatırladık. Ancak bu güzel gezimize yağmurun da eşlik etmesi biz geziseverleri mutlu ettiği gibi biraz da korkuttu. Abartmıyorum şakır şakır yağmur ve şimşekler altında yaptığımız kahvaltının anıları hafızalardan uzun silinmeyeceğine inanıyorum.

 

               Soğuksu’dan yağmur altında ıslanarak otobüslere yerleştik ten sonra, Aydıncık ilçesine doğru yolculuk devam etti.   Acaba mağara gezilebilecek mi? Yağmur izin verecek mi? Elektrik kesilecek mi? Çünkü elektik kesilirse mağara aydınlatılamaz ve mağaranın içini görüp gezemeyiz. Bütün bu sorularla beynimiz meşgul iken dışarıda muhteşem  doğa manzaraları bütün bu negatif düşüncelerden insanları uzaklaştırıyordu. Deniz ve dağ manzarasının yanında bir de yağmur ile tüm doğa temizlenmiş yıkanmış, pırıl pırıl bir havanın  gezimize eşlik etmesi görül meye değerdi.

 

               Yağmur yavaşladı ve olağanüstü doğa manzaraları eşliğinde; oyunlarla, şarkılarla, türkülerle Aydıncık Aynalıgöl Mağarasına geldik. Artık yağmur kesilmişti. Uzun ve dik bir merdiven geçidinden sonra mağaranın kapısına gelmeyi başardık. Elektrik kesildi. Birden çok üzüldük, mağaraya kadar gel, kapısından dön, düşüncesi bile insanı üzüyordu. Ancak çok sürmedi elektrik geldi ve biz geziseverler artık elektriklerin gelmesi ile tarif edilmez mutluluk içinde mağarayı gezmeye başladık. Aynalıgöl Mağarası gerçekten görülmeye değer bir mağara olduğunu gezince anladık. İçersini anlatmaya kelimeler yetmez, herkesin görmesini şiddetle tavsiye ederim. Mağarayı ilk keşfeden kişi kirpi ararken mağarayı fark ettiğini anlattı. Elif hocamın espirileri, Dr. Yahya Ayhan’ın kirpi etinin faydaları hakkında verdiği bilgilerle geziseverleri aydınlattı. Bizleri mağara içinde Aynalı Göl manzarası eşliğinde; Safari grubunun şarkıları, türküleri, oyunları ve neşeleri ile neşelendirdiler. Gezimizin olmazsa olmazlarından illaki folklorumuzdan ‘’Anamur Yolları’’ oynamadan mağaradan ayrılmak olmazdı. Hava güneş açmış, yağmur doğayı yıkamış ve biz geziseverlerin keyfi yerine gelmişti. Anılarımızı ölümsüzleştirmek için fotoğrafladıktan sora öğlen yemeği için Aydıncık sahilinde deniz manzaralı lokantaya geldik. Deniz ve güneş eşliğinde yemeğimizi yedikten sora KALENDERİS Antik kentini tanımak ve BURHAN SAĞIR hocamızın rehberliğinde bilgilendirilmek üzere yola çıktık.

 

                 Kalenderis antik kentine geldiğimizde, bizim ülkemizin medeniyetler beşiği olduğunu bir kez daha anlamış olduk. Taş mezarı da tarihi ile birlikte dinleyerek gezmek tarif edilemez bir güzellikti. Tarihimize sahip çıkalım. Sayın Burhan Sağır hocamın engin bilgileri eşliğinde geziseverler tarihimizi yaşayarak keyif alarak gezdik. Kendisine teşekkür eder saygılar sunuyorum.

 

                 Gezimize,  taş masa’ da manzara izlemek ve Aydıncık ilçemizi kuşbakışı seyretmek üzere devam ettik. Taş masaya geldiğimizde gördüğümüz eşsiz doğa manzarası karşında hayran kalmamak imkânsızdı. Burada da eğlencemiz devam etti. Eşsiz doğa manzarasında fotoğraf çekimleri yapılarak bu anlar ölümsüzleştirildi. Sayın Elif Ayhan hocamın espirileri de, şarkıları ve halk oyunlarımızla,  gezimize unutulmayacak güzel saatler yaşattı. Ancak ne kadar üzücü ki; bir wc lavabo olmaması bizleri son derece kederlendirdi. Buradan yetkililere seslenmek istiyorum; lütfen tarihimize, doğal güzelliklerimize sahip çıkalım. Mesela Taş masa’ya teleferikle çıkılabilsin, wc lavabo ve çay içmek için bir kafeterya olsun isterdik. Eminim ileride bunlar da olacak, ancak bunlar bizim geziden anılarımızda gördüğümüz elzem eksikliklerden  bazıları…. Buradan sonra, gezimizden hafızalarımıza çizilen unutulmaz anılarımızla birlikte Anamur’a dönüş yolculuğu başladı.

 

                Gezimize destek veren sayın belediye başkanımız MEHMET TÜRE’ye derneğimiz adına teşekkür eder saygılar sunarım.Bir başka gezide buluşmak üzere tüm katılan  saygıdeğer geziseverlere, SAFARİ grubuna, rehberlik yapan sayın  Burhan Sağır hocama buradan saygılar, sevgiler.. Emeği geçen herkese teşekkürler..

 

 Dernek Bşk.

                 Dr. Gülay UYSAL

Bu haber 1180 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
İMAMOĞLU'NA TERSTEN KOMPLO16 Haziran 2019

Sponsor Alanı


SON HABERLER

Sponsor Alanı

Son Dakika Haber

Sponsor Alanı

 

Her Hakkı Saklıdır - 2012 (Fatma ARIKAN)
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Gazete Anamur