gazete anamur
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı


Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Sponsor Alanı


Dost Siteler

HAVA DURUMU

ANAMUR

Saat

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 50  
»Bugün 894  
»Toplam 5194125  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 54.91.121.255
» Bu sitemizi ziyaretiniz
Tüketici Aldatıcı Reklamlarla Kandırılmaktadır

Tüketici Aldatıcı Reklamlarla Kandırılmaktadır

Tarih 19 Haziran 2016, 23:39 Editör

Tüketici Koruma Derneği Genel Başkanı Mehmet Enver Aytaç "bu hizmet vatandaşlara ücretli sunarak haksız kazanç elde edilmektedir", dedi.

         Tüketici Aldatıcı Reklamlarla Kandırılmaktadır

 

“Tüketicinin bilgisizliğinden faydalanarak devletin ücretsiz sunduğu bir hizmetten çıkar sağlayan bazı ulusal Tv kanalı ve Enerji yöneticileri olduğunu belirten Tüketici Birliği Federasyonu (TBF) Üyesi ve Tüketici Koruma Derneği Genel Başkanı Mehmet Enver Aytaç “bu hizmet vatandaşlara ücretli sunarak haksız kazanç elde edilmektedir”, dedi.

 

Hayatın vazgeçilmez unsuru olan elektrik, bireylerin yaşamında ve ülkelerin sosyo-ekonomik yapısında oldukça önemli bir yere sahiptir. Ancak ülkemizde en önemli sabit gider olan elektrik faturaları üzerinden tahsil edilen bedeller vatandaşı oldukça rahatsız etmektedir. Kayıp Kaçak Bedeli, TRT Payı, Enerji Fonu, Belediye Tüketim Vergisi derken vatandaş harcadığının 2 katından fazla fatura ödemektedir.

 

 

 

Bu nedenle kesintiler ve her geçen gün artan geçim sıkıntısı sebebi ile vatandaşlar karşılarına çıkan tasarruf imkânlarını değerlendirmek istemektedir. Bunlardan en önemlisi devlet tarafından ücretsiz bir hak olarak verilen indirimli elektrik hizmetidir. Ancak bu hizmetten yararlanmak için belirli şartlar bulunmaktadır. İlk olarak her yıl Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun yayınlamış olduğu limiti geçmek gerekiyor. Bu limit yaklaşık 125 TL/Ay'a denk gelen 3.600 KW olup her sene azaltılmakta ve bir kaç sene içinde bu hizmetten hiç bir kısıtlama olmadan herkes yararlanabilecektir.

 

Asıl önemli olan konu devletin ücretsiz olarak sunduğu bu hizmeti fırsat bilen bazı ulusal tv kanalı ve Enerji yöneticileri, tüketicinin bilgisizliğinden çıkar sağlayarak bu hizmeti vatandaşlara ücret alarak sunmasıdır. Devletin ücretsiz olarak sunduğu indirimli elektrik hizmetini, sanki tv kanalı veya enerji şirketi kendi veriyormuş gibi kart karşılığında satmaktadır.

 

Tüketicileri uyarımız, öncelikle bu hizmet ücretsizdir. Herhangi bir ücret verip kart almaya gerek yoktur. Tüketiciler illa bir anlaşma yapmak istiyorsa, kart alırken yılda en az bir faturasını bedavaya getirecek şekilde anlaşma yapması doğru olacaktır. Otomatik uzayan sözleşmeleri imzalamamalarını öneriyoruz.

 

İmzalanan sözleşmelerde mutlaka tarih ve indirim oranının yazmasını ve imzalı bir örneğinin tüketiciye teslim edilmesi de yerinde olacaktır.

 

Mehmet Enver Aytaç

Siirt İli Tüketiciyi Koruma Derneği Başkanı

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

EKONOMİ

Ayıplı Mal ve Onarım Süresini Aşma

Ayıplı Mal ve Onarım Süresini Aşma KazaMağdurDer Gn. Bşk. Ali Körükçü; "Tüketiciler ayıplı ürün ve hizmetler karşısında hemen ilgili firmaya müracaat ...

TÜRK BÜRO-SEN'DEN ENFLASYON DEĞERLENDİRMESİ

TÜRK BÜRO-SEN'DEN ENFLASYON DEĞERLENDİRMESİ Türk Büro-Sen Mersin Şubesi Basından Sorumlu Başkan Yardımcısı Mustafa GÜVEN, TÜİK'in açıkladığı 2016 enflasyon...
SEÇİM SİSTEMİ İMAMOĞLU VE YAVAŞ21 Nisan 2019

Sponsor Alanı


SON HABERLER

Sponsor Alanı

Son Dakika Haber

Sponsor Alanı

 

Her Hakkı Saklıdır - 2012 (Fatma ARIKAN)
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi