gazete anamur
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı


Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Sponsor Alanı


EN ÇOK OKUNANLAR

Dost Siteler

HAVA DURUMU

ANAMUR

Saat

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 33  
»Bugün 1524  
»Toplam 15202652  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 44.200.194.255
» Bu sitemizi ziyaretiniz
TÜRK BÜRO-SEN'DEN ENFLASYON DEĞERLENDİRMESİ

TÜRK BÜRO-SEN'DEN ENFLASYON DEĞERLENDİRMESİ

Tarih 04 Ocak 2017, 00:50 Editör

Türk Büro-Sen Mersin Şubesi Basından Sorumlu Başkan Yardımcısı Mustafa GÜVEN, TÜİK'in açıkladığı 2016 enflasyon rakamına ilişkin değerlendirmede bulundu.

TÜRK BÜRO-SEN’DEN ENFLASYON DEĞERLENDİRMESİ

 

Türk Büro-Sen Mersin Şubesi Basından Sorumlu Başkan Yardımcısı Mustafa GÜVEN, TÜİK’in açıkladığı 2016 enflasyon rakamına ilişkin değerlendirmede bulundu.

 

Güven, açıklanan rakamların cebimize yansıyan gerçek enflasyonu ortaya koymadığını belirtti.

 

Başkan yardımcısı Mustafa GÜVEN değerlendirmesinde;

 

“2016 yılına ilişkin enflasyon rakamları açıklandı. TÜİK’in açıkladığı verilere göre 2016 yılında enflasyon %8,53 olarak belirlendi. Buna göre ülkemizdeki bütün mal ve hizmetlerin bedeli, ortalama %8,53 oranında zamlandı.

 

Bilindiği gibi TÜİK, ülkemizdeki 417 çeşit ürünün ortalama fiyat değişimi üzerinden bir enflasyon hesabı yapıyor.  Bu ürünlerin içerisinde flütten at yarışına, sayısal lotodan milli piyangoya kadar vatandaşlarımızın ağırlıklı olarak kullanmadığı ürünleri de kapsamakta. Ama yapılan araştırmalara göre vatandaşlarımızın düzenli olarak kullandığı mal ve hizmet adedi, bu 417 ürün içerisinde yalnızca 80-90 arasında değişiyor.

 

Dolayısıyla TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamları bir ortalamayı gösterse de gerçek anlamda vatandaşlarımızın cebine yansıyan fiyat dalgalanmalarını yansıtmıyor.

 

Kaldı ki, geçtiğimiz yıl döviz kurlarında yaşanan artışlar kamu görevlilerimizin ve vatandaşlarımızın alım gücünün düşmesine, maaşların reel olarak azalmasına neden oldu. “ dedi.

 

 

 

Güven açıklamasının devamında:

 

2015 yılı sonunda 2,91 TL olan Dolar kuru 2016 yılının son gününde 3,52’ye yükseldi. 2015 yılı sonunda 3,18 TL olan Euro ise 2016 yılı sonunda 3,71 oldu. Buna göre Dolar kurundaki yıllık artış %21; Euro’daki yıllık artış ise %17 olarak gerçekleşti. Dolayısıyla bütün ürünlere de döviz kurunda yaşanan bu artışa paralel olarak bir artış geldi. Öyle ki, 2015 yılı sonunda 4,3 lira olan kurşunsuz benzinin fiyatı da %21,4 oranında artarak 5,22 TL’ye yükseldi. Akaryakıt fiyatlarının artmasıyla ulaşım giderleri de yükseldi ve bütün ürünlerin fiyatına en azından taşıma maliyeti olarak bu rakamlar yansıtıldı.

 

Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge Merkezi’nin çalışmasına göre benzin fiyatlarının enflasyona göre 2,5 kat daha fazla zamlandığı ortaya çıkıyor. Buna göre vatandaşlarımız, yılbaşında 215 liraya doldurdukları 50 litrelik depoyu, bugün 261 liraya doldurabiliyor.  Benzin fiyatlarındaki artış, vatandaşların karşısına her depo doldurmada 46 lira ek yük olarak çıkıyor.

 

Hal böyle olunca belki şans topuna, sayısal loto fiyatına ya da flüt ve at yarışı oyunlarına zam gelmedi ama vatandaşlarımız için olmazsa olmaz nitelik taşıyan gıda, giyim, ulaşım, temizlik, haberleşme, eğitim gibi ürünler açıklanan enflasyonun üzerinde zamlandı.

 

Memur maaşları Dolar karşısında reel olarak ortalama %7 eridi ve alım gücü 2008 yılının bile gerisine gitti.

 

Bütün bu hesaplamalar gösteriyor ki ne memur ve emekli maaşlarına ne asgari ücrete ne de diğer çalışanların ücretlerine yapılacak zamlar kararlaştırılırken enflasyon hesabını temel almak gerçekçi bir yaklaşım değildir.

 

Ülkemiz gerçeklerini ortaya koymayan, harcamalarda ortaya çıkan gerçek artışları karşılamayan ve maaşların reel olarak artmasını sağlamayan zamlarla kamu görevlilerimiz her geçen yıl biraz daha fakirleşmekte, alım gücümüz biraz aha düşmektedir.  

 

Sosyal devlet, çalışanların ve vatandaşların ekonomik gerçekler karşısında korunmasını öngörür. Öyle ise bu yıl içinde gerçekleştireceğimiz toplu sözleşme görüşmelerine hükümetin enflasyon hedefi doğrultusunda bir zam teklifi ile gelmesi kabul edilemez” dedi. 

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

EKONOMİ

ÜRETİCİYE YAPILAN İHANETİN BEDELİ ÇOK AĞIR ÖDENİR!

ÜRETİCİYE YAPILAN İHANETİN BEDELİ ÇOK AĞIR ÖDENİR! Anamur ve Bozyazı Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş çilekte oynanan oyunlarla ilgili açıklama yaptı.

TAVUK ETİ ÜRETİMİ VERİLERİ AÇIKLANDI

TAVUK ETİ ÜRETİMİ VERİLERİ AÇIKLANDI Tavuk eti üretimi 172 bin 823 ton, tavuk yumurtası üretimi 1,7 milyar adet olarak gerçekleşti.
Sığınmacılar konusu, kanayan bir yaradır13 Temmuz 2024

Sponsor Alanı


SON HABERLER

Sponsor Alanı

 

Son Dakika Haber

Sponsor Alanı

 

Her Hakkı Saklıdır - 2012 (Fatma ARIKAN)
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

Altyap?: MyDesign Haber Sistemi