gazete anamur
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı


Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Sponsor Alanı


EN ÇOK OKUNANLAR

Dost Siteler

HAVA DURUMU

ANAMUR

Saat

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 45  
»Bugün 1900  
»Toplam 13941658  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 18.208.132.74
» Bu sitemizi ziyaretiniz
KİLİS VATAN ŞAİRLERİ BULUŞMASI 2019 KİTABI YAYIMLANDI

KİLİS VATAN ŞAİRLERİ BULUŞMASI 2019 KİTABI YAYIMLANDI

Tarih 05 ?ubat 2020, 23:53 Editör

2019 Yılı 13-14-15 Eylül tarihlerinde Suriye sınırımızda yer alan Kilis ilimizde düzenlenen buluşmanın kitabı Kilis Belediyesince yayımlandı.

               KİLİS VATAN ŞAİRLERİ BULUŞMASI-2019 KİTABI YAYIMLANDI

2019 Yılı 13-14-15 Eylül tarihlerinde Suriye sınırımızda yer alan Kilis ilimizde düzenlenen buluşmanın kitabı Kilis Belediyesince yayımlandı.

Güneydoğu Anadolu Bölgemizin Şiirin şehri Kilis’te geçtiğimiz yıl içinde “KİLİS VATAN ŞAİRLERİ BULUŞMASI” adıyla Türkiye’mizin değişik şehirlerinden gelen şairler bir araya gelmişti. Etkinliği Kilis Belediye Başkanı Av. M. Abdi BULUT Beyin destekleri ile Kilis Kent Konseyi birlikte düzenlemişti. Kilis Kent Konseyi Başkanı Şair-Yazar Fikret OĞUZTÜRK ve Gazi Binbaşı Hüseyin KILBAŞ bu etkinliğin düzenlenmesinde gece gündüz çalışarak büyük çaba harcamışlardı.

                    

Etkinliğe davet edilen şairler İstanbul, Anakara, İzmir, Sakarya, Adana, Çorum, Yozgat, Gaziantep ve Mersin illerinden gelmişlerdi. Kilis ili şairleri ev sahibi durumundaydı.

04/02/2019 tarihi itibari ile yayımlanan kitap tarafıma ulaşınca bir haber yorumla bunu değerlendirmek uygun olur diye düşündüm.

Kilis Belediye Başkanımızın bir tanıtım yazısının da yer aldığı “Sahabeler Şehri Kilis” tanıtım broşürü de kitaplar arasındaydı. Broşür Kilis'te gezdiğimiz tüm yerleri bana yeniden hatırlattı.  

 

KİMLER KATILDI?

Ahmet AKKOYUN(Makberi), Çınar ARIKAN, Fatma ARIKAN, Ferhat ÖZTÜRK, Fikret OĞUZTÜRK, Gülay OÜUZTÜRK, Havva KÖSEOĞLU, Halit YILDIRIM, Hatice naime KARADAĞ, Hülya Özcan ÇAPAR, Gazi Hüseyin KILBAŞ, İlhami ERDOĞAN (Ozan İLO), Kadir TURAN, Ozan MURADİ(Murat Danlı), Mustafa DOĞAN, Mustafa KURT, Mücella PAKDEMİR, Nuh COMBA, Şerife APAYDIN, Şerife Köksal BADISABA, Temel ATA, Üzeyir GÜLEÇ, Yıldırım Öğretmen KATRANCI bu etkinliğe katılmışlardı.

                     

Yapılan üç günlük etkinlik boyunca Kilis ilini tanımanın yanısıra şairler vatan şairi olmanın gururunu Kilis Halkı ile birlikte ve sesini dalga dalga yurdumuzun düşmanlarına duyurmanın hazzını da yaşamışlardı.

            Kilis Belediye Başkanı Sayın Av. M. Abdi BULUT Beyin himayelerinde yapılan  “KİLİS VATAN ŞAİRLERİ BULUŞMASI/2019) Kilis Cumhuriyet meydanındaki yoğun katılımlı şiir gecesi muhteşem bir atmosferde gerçekleşti. Yapılan etkinliğin yaşatılması adına okunan şiirleri bir kitapta toplanması düşüncesini ortaya koyan Kilis Belediye Başkanı Kent Konseyine bu görevi vererek gerekli çalışmanın yapılmasını isteyince Fikret OĞUZTÜRK  Bey gerekli çalışmaları yaparak kitabın yayımlanmasını gerçekleştirdiler.

           

Kilis Kent Konseyi Başkanı FİKRET OĞUZTÜRK Kitaba bir önsöz yazmış. Şöyle diyor OĞUZTÜRK önsözünde:

Yurdun dört bir yanından davetimizi kırmayarak "Kilis Vatan Şairleri" şiir etkinliğimize icabet eden değerli şairlerimizle, Kilisliler olarak dolu dolu birkaç gün geçirdik. Birbirinden güzel şiirlerin okunduğu etkinliğimizde, yeterince duyurulmamasına rağmen, katılım bizleri tatmin edecek derecedeydi. Her okunan şiirde, milli ruhun şahlanışını gördük. Kadınlı erkekli vatan yürekli şairlerimizin nidaları, Kilis Cumhuriyet Meydanından Suriye'ye doğru dalga dalga yayıldı. 100 civarında roket yemiş 25 şehit vermiş bu aziz sınır şehrine yakışacak şiirler vatan şiirleri, yakışacak şairler de ancak vatan şairleri olurdu. Biz de bunu yaptık.

Allah nasip ederse seneye daha planlı ve izdiham oluşturacak bir halk katılımıyla etkinliğimizi düzenleyeceğiz.

Etkinliğimize omuz veren başta Kilis Belediye Başkanımız Avukat Mehmet Abdi Bulut'a, etkinliği birlikte yönettiğimiz emekli Albay Gazi Hüseyin Kılbaş'a, ilgisini esirgemeyen genç ve dinamik Belediye Başkan Yardımcımız Hüseyin Erkmen ve Sosyal Yardım İşleri Müdürü Hasan Altuntaç'a, Seydo Yıldırım'a, Zabıta Amiri Abdurrahman Datoğlu'na, Belediye personeli Şakir Kılıç'a, sunucumuz Burcu Gülocak'a, Göl Restorant'ın yöneti­cisi Abdi Masmanacı ve değerli ekibine, Olea Otel Müdürü Os­man Bey ve personeline, yemek ve tatlı konusunda yüzümüzü ağartan genç kasabımız Durmuş Küçükoğlu'na, Baklavacı Yılmaz Ayoğlu'na, Hulk Dede Sosyal tesisleri işleticisi İrfan Beye ve Hacıfadıloğuları Baklavalarına ayrıca bu kitabın yapılması için büyük emek sarfeden Mustafa Uğur Baydın'a teşekkür ederiz.

Etkinliğimiz şereflendirerek Kilislilere şiir ziyafeti çeken katılımcı tüm şair dostlarımıza en derin saygılarımızı sunar ve teşekkür ederiz.” diyor.

Kitap etkinliğe katılan tüm şairlerin kısa hayat hikâyeleri ile okudukları şiirlerden örneklerle hazırlanmış. Bazı şair ve yazarlar da Kilis’te yaşadıklarını, anılarını notlar halinde aktarmışlar.

“KİLİS VATAN ŞAİRLERİ BULUŞMASI 2019” Kitabı Kilis Belediyesi Kültür Yayınları arasından çıktı. Kitabı kapak tasarımını Mustafa Uğur BAYDIN hazırlamış.

Kitabın arka kapağında etkinliğe katılan şairlerin çektirdikleri 3 adet toplu fotoğrafa da yer verildi.

                 

FİKRET OĞUZTÜRK KİMDİR?

01.01.1956 tarihinde, Kilis’in şu anda ilçe olan Polateli köyünde doğdu. Ailesi 1958 yılında Gaziantep'in İslahiye il­çesine taşındı.

İlkokulu İslahiye'nin Fevzi Paşa ve Derviş Paşa İlkokuları ile Kırıkhan'ın Atatürk İlkokulu'nda okudu. Ortaokulu Kilis Ortaokulunda, liseyi Kilis Lisesi'nde okudu.

İstanbul Üni­versitesi Kimya Fakültesinden mezun Kimya Mühendisidir.

2002 yılında 3 ciltlik "Ortaçağ'ı Özledim" isimli ta­rihi araştırma kitabını yayınladı.

2000 civarında şiiri olan bir şairdir.

Sağlık teşkilatından emeklidir. A sertifikalı iş güvenliği uzmanıdır.

Kilis Kent Konseyi Başkanıdır.

Haber-yorumu Kilis Kent Konseyi Başkanı sayın Fikret OĞUZTÜRK’ün bir şiiri ile tamamlamak istiyorum:

313 DEVLET KURMUŞ MİLLETTİZ

Bilinen yazılı tarih boyunca

Üçyüzonüç devlet kurmuş milletiz

Göğsü kabarıyor insan duyunca

Üçyüzonüç devlet kurmuş milletiz

 

Bakmayın bu devre dünya bize dar

Her Türk kendisini Allah'a adar

Bedir'de Ashab'ın sayısı kadar

Üçyüzonüç devlet kurmuş milletiz

 

Tamamı vicdanlı merhamet taçlı

Sadece mazluma yardımdan suçlu

Şimdiki devletten güçlü mü güçlü

Üçyüzonüç devlet kurmuş milletiz

 

Adalet zarıyla kaplayıp arzı

Batı'ya numune mimari tarzı

Bırakmayıp cihat denilen farzı

Üçyüzonüç devlet kurmuş milletiz

 

Şerefle yaşayıp görmeyip horluk

Bir bir aşılarak her türlü zorluk

Bilinen on altı İmparatorluk

Üçyüzonüç devlet kurmuş milletiz

 

Allah'ın Askeri bilirler bizi

Kırıldı sayısız zalimin dizi

Hiç silinmeyecek tarihte izi

Uçyüzonüç devlet kurmuş milletiz

 

Kefenini giyip cenge çıkanlar         *

Kimi gazi kimi şehid kokanlar

Başlarında anlı şanlı hakanlar

Üçyüzonüç devlet kurmuş milletiz

 

HİDDETÎ der dünya çürüse dahi

Çevremizi düşman bürüse dahi

Cinsi bozuk itler ürüse dahi

Üçyüzonüç devlet kurmuş milletiz

            Bir başka Haber/Yorumda “Sahabeler Şehri KİLİS’i” anlatacağımızı belirterek, “KİLİS VATAN ŞAİRLERİ BULUŞMASI 2019’u” düzenleyen Belediye Başkanı Sayın Av. M. Abdi BULUT, Kent Konseyi Başkanı Sayın Fikret OĞUZTÜRK, Gazi Albay Sayın Hüseyin KILBAŞ Beylere ve diğer emeği geçen herkese, tüm şairlerimize ve halk ozanlarımıza www.anamursedir.com dergisi olarak sonsuz teşekkür ediyor, selam, sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.

 

                                                                       Haber/Yorum: Çınar ARIKAN

                                                                                                www.anamursedir.com

                                                                                                Genel Yayın Yönetmeni

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

YORUM-ANALİZ

GÖÇERLİKTE KADIN OLMAK

GÖÇERLİKTE KADIN OLMAK Araştırmacı Yazar Zeki Oğuz gitti, gördü, inceledi, gözlemledi ve yazdı.

EN KALİTELİ PETROLE SAHİP LİBYA'DA TERÖRİSTLER LİDERİ HAFTER KİMDİR?

EN KALİTELİ PETROLE SAHİP LİBYA'DA TERÖRİSTLER LİDERİ HAFTER KİMDİR? Libya'nın doğusunda ama dünyanın en temiz/en kaliteli petrolünün bulunduğu bölgede silahlı güçlerin lideri Haft...
SAĞLIKTA ŞİDDETE HAYIR!..14 A?ustos 2022

Sponsor Alanı


SON HABERLER

Sponsor Alanı

 

Son Dakika Haber

Sponsor Alanı

 

Her Hakkı Saklıdır - 2012 (Fatma ARIKAN)
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

Altyap?: MyDesign Haber Sistemi