gazete anamur
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı


Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Sponsor Alanı


EN ÇOK OKUNANLAR

Dost Siteler

HAVA DURUMU

ANAMUR

Saat

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 49  
»Bugün 1972  
»Toplam 5639052  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 35.175.120.174
» Bu sitemizi ziyaretiniz
3 Mayıs Türkçüler Bayramı Kutlanıyor

3 Mayıs Türkçüler Bayramı Kutlanıyor

Tarih 03 May?s 2016, 11:28 Editör

3 Mayıs Türkçüler Bayramı Türklüğün kalbinin attığı her yerde törenlerle kutlanıyor.

                 3 Mayıs Türkçüler Bayramı Kutlanıyor

             3 Mayıs Türkçüler Bayramı Türklüğün kalbinin attığı her yerde törenlerle kutlanıyor.

 Tarihi bir mücadelenin çile yolunda yaşadığı tecrübenin takvim yapraklarına düşen sembolü mü? Yoksa, inancın ve idrakin paydasında, direncin yılgınlığa ram olmadığının Türkçülük şerefinde tescili mi? Her iki soruya da cevap, evettir. O tarih başkaldırıya tevdi ediliyorsa, biliniz ki Türkçülüğün miadına delalet ediyordur. Büyük Türkçü; merhum dava adamı Hüseyin Nihal Atsız'ın devrin Başvekili Şükrü Saraçoğlu'na (ORHUN) dergisinde kaleme aldığı iki açık mektup, Türkçülük hareketinin infial noktasına gelişinin adeta manifestosudur.

Şükrü Saraçoğlu 4 Ağustos 1942 tarihinde meclise hitap ederken konuşmasında 'Biz Türküz, Türkçüyüz, bizim için Türkçülük bir kan davası olduğu kadar, bir vicdan bir kültür meselesidir.' diyor. Lakin söylediği sözlerin hepsi havada kalıyor, tersi uygulanıyordu. Saraçoğlu Milli Eğitim Bakanlığına tescilli solcu Hasan Ali Yücel'i, M.E.B. ve üniversite kadrolarına da aynı görüşün yandaşlarını atıyordu. Bununla beraber, komünist olup fikriyatın yanlışlığını anlayıp dönüş yapan İsmail Hakkı Baltacıoğlu Eminönü Halkevi'nde konferans verirken, salona gelen solcu gençler konferansı provoke ediyor ve olaylar çıkarıyorlardı... İşte bu noktada merhum N.Atsız ilk açık mektubunu 1 Mart 1944 tarihli Orhun Dergisi'nin 15. sayısında yayınlıyordu.

Atsız: 'İşte Türkçülüğün hakim olduğu bir Türk ülkesinde böyle bir olay oluyor. İşin en kötü yönü de bu nümayişi yapanlar hem üniversiteli hem devlet parasıyla okuyan öğrenciler; demek ki devlet bilmeden koynunda yılan besliyor. Kızıl gözlü, sinsi ve zehirli bu yılanlar, yem bekledikleri geldiğinde vatanı arkadan vuracaklar. Bekledikleri kızıl sabahı Türkiye'ye getirecek olan yabancı ordulara ajanlık edecekler.' diyor ve Saraçoğlu'na ilk ciddi uyarısını yapıyordu.

Ardından Orhun dergisinin 16. sayısında 2. açık mektubu yayımlıyor; Sabahattin Ali gibi bir komünist'in maarif vekaletinde tayininin nasıl yapıla bildiğini Başbakana soruyordu. Yazıda; 'Mili vicdan, vatan düşmanlarının tepelenmesini istiyor, yurt sever Türk çocuklarına kötü örnek olan komünistlere mevki vermek usulünü kaldırınız' diyerek, uygulanan yanlış politikalardan dolayı Başvekili uyarıyordu.

Nihal Atsız'ın Orhun'da yazdığı bu iki açık mektup; başta Hasan Ali Yücel olmak üzere bütün solcuları endişeye düşürüyor; Ali Yücel'in teşvikiyle Ulus gazetesinin baş muharriri Falih Rıfkı Atay, Atsız'ı mahkemeye veriyordu. 26 Nisan 1944 günü mahkemenin ilk duruşması başlıyor ve ardından 3 MAYIS 1944'e erteleniyordu. Atsız'ın mahkemeye verilmesi bütün yurtta Türkçü gençlerin galeyana gelmesine vesile oluyor; her yerde ve başta Ankara'da gösteriler tertipleniyordu. Bu arada, merhum Türkçü Osman Yüksel Serdengeçti; bu esnada mahkemede karşısında gördüğü Sabahattin Ali'yi tokatlıyor; bilahare yeni hadiselerin cereyan etmesinden korkan hükümet, güvenlik tedbirlerini daha da arttırıyordu.

3 Mayıs 1944 günü gerçekleşen ikinci duruşmada mahkeme salonunu tıklım tıklım dolduran Türkçü gençler;'kahrolsun komünistler' ve milliyetçi sloganlar eşliğinde adliyeden Ulus'a kadar yürüyor, mahkeme tekrar davayı 9 Mayısa erteliyordu. Bu ertelenen tarihte; Atsız'ı kaldığı otelde tutuklanıp ardından ülke sathında Türkçü avına başlanıyordu. Zeki Velidi Togan, Fethi Tevetoğlu, Necdet Sançar ve büyük dava adamı ALPARSLAN TÜRKEŞ gözetim altına alınıyor. Nihal Atsız'ın dergisi olan Orhun kapatılıyordu.

 

Devrin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, Atatürk dönemi uygulayamadığı Türkçülük düşmanlığını, o tarihlerde uygulamaya koyuyordu. İsmet İnönü 19 Mayıs Gençlik ve Spor bayramında halka şöyle seslenir: ' Turancılar, Tük Milletini, bütün komşuları ile onarılmaz bir surette düşman yapmak için birer tılsım bulmuşlar. Bu kadar şuursuz ve densiz fesatçılara Türk Milletinin mukadderatını kaptırmamak için Cumhuriyet rejimi bütün tedbirlerini kullanacaktır.'

Görünen oydu ki; Türkçülüğe karşı amansız bir mücadeleye girilmiş ve bu mücadelede devletin başında bulunanlar ellerinden gelen bütün çabayı sarf etmeye gayret göstermişlerdir. Türkçüleri yıldırmak için akla hayale gelmeyecek işkence metotlarına başvurmuşlar, aralarından büyük lider Başbuğ Alpaslan TÜRKEŞ de olmak üzere tevkif edilen sanıkları tabutluk adı altında 2000 mumluk ampulle donatılmış dar, tek kişilik odalara hapsetmişlerdir.

7 Eylül 1944 günü tutuklanıp işkencelere maruz kalan 23 Türkçü'yü 'gizli teşkilat kurmak, düzeni bozmak, ihtilâl hazırlığı yapmak' suçlamalarıyla mahkeme önüne çıkardılar. Bu suçlamaları doğal olarak İsmet İnönü ve C.H.P. zihniyeti uyarlıyor; mahkemenin tarafsızlığına gölge düşürerek, nasıl bir tek taraflılık misali verileceğinin tarihe kara notunun düşmesine zemin hazırlıyorlardı.

Savcı (Kazım Alöç) iddianamesinde : 'Efendim, biz bunları yüksek mahkemenin huzuruna, hükümeti devirmeye çalışan vatan hainleri olarak çıkarmış bulunuyoruz' sözleriyle, komplonun mantığını bariz şekilde belli ediyordu. Savcının iddiasına karşılık, Nihal Atsız, 'Milletim için düşündüğüm haklardan dolayı, kimse bana vatan haini diyemez. Bu çirkef iftirayı iadeye de tenezzül emiyorum. Kimin hain, kimin vatan sever olduğunu tarih tayin edecektir. Hatta etmiştir bile.' sözleriyle, iddialara karşı gerekli cevabı veriyordu.

 

Bütün iftiralara, tehditlere, şantajlara rağmen, 3 Mayıs 1947'de ki duruşmada; mahkeme 23 Türkçünün: Nihal Atsız-Z.Velidi Togan-Alparslan Türkeş-Nejdet Sancar-Dr. Fethi Tevetoğlu- Muzaffer Eriş-Hasan Ferit Cansever-Reha Oğuz Türkkan-Yusuf Kadıgil-Zeki Özgür Sofuoğlu-Hamza Sadi Özbek-İsmet Rasim Tümtürk-Fehiman Altın-Fazıl Hisarcıklı-Cemal Oğuz Öcal-Cebbal Şenel-Nurullah Barıman-Saim Bayrak-Sait Bilgiç-Cihat Savaşfer-Hikmet Tanyu-Orhan Şaik Gökyay-Hüseyin Namık Orkun’a- beraat kararı veriliyor ve hakikat doğru yönde tecelli ediyordu.

Türkçülük-Turancılık davasının meşhur askeri savcısı Kazım Alöç; iddianamenin İnönü'nün direktifleri ile Falih Rıfkı Atay tarafından kaleme alındığını, Yeni Günaydın gazetesinde ikrar ediyordu.

3 Mayıs'ın Türk tarihinde Türkçülük adına önem arz eden ciddi tecrübelerden biri olduğunu, karşımıza ALPARSLAN TÜRKEŞ gibi Türkün en son BAŞBUĞUNU çıkardığını; ve kutsal Türkçülük davasının ne gibi badireler atlatarak günümüze kadar geldiğinin, bundan sonrada; dünkü yaşanan tecrübelerden bilinip, anlaşılıp, ibret çıkarılması gerektiği hususunu asla göz ardı etmemek gerekir.

Türkçülük kutsal bir inançtır. Taviz verilmeyecek kadar kutsal... Türkçülük şuurunu yaşayanların; ırkının yüksek değerini bilip, Türkün kudretini -Güneşin doğuşu, gibi bekleyenlerin TÜRKÇÜLÜK TOYU kutlu olsun.

Türkçülük-Turancılık davasının meşhur askeri savcısı Kazım Alöç; iddianamenin İnönü'nün direktifleri ile Falih Rıfkı Atay tarafından kaleme alındığını, Yeni Günaydın gazetesinde ikrar ediyordu.

3 Mayıs'ın Türk tarihinde Türkçülük adına önem arz eden ciddi tecrübelerden biri olduğunu, karşımıza ALPARSLAN TÜRKEŞ gibi Türkün en son BAŞBUĞUNU çıkardığını; ve kutsal Türkçülük davasının ne gibi badireler atlatarak günümüze kadar geldiğinin, bundan sonrada; dünkü yaşanan tecrübelerden bilinip, anlaşılıp, ibret çıkarılması gerektiği hususunu asla göz ardı etmemek gerekir.

Türkçülük kutsal bir inançtır. Taviz verilmeyecek kadar kutsal... Türkçülük şuurunu yaşayanların; ırkının yüksek değerini bilip, Türkün kudretini -Güneşin Doğuşu- gibi bekleyenlerin TÜRKÇÜLÜK BAYRAMI kutlu olsun.

ALLAH(C.C.) TÜRK MİLLETİNİ KORUSUN VE YÜCELTSİN!

                                             

3 Mayıs \ Alparslan Türkeş

3 Mayıs : Milliyetçilerin komüniste karşı DUR!  diyen toplu hareketidir.

3 Mayıs : Türk milliyetçilerinin bayramıdır.

       3 Mayıs : Bundan otuz iki yıl önce idealist ve vatanperver bir grubun o devrin dikta rejimine karşı başlattığı kutsal gayeli bir hareketin ilk adımıdır.

         3 Mayıs : Türk milliyetçilerinin yeni bir hamleye girişmesinin başlangıcıdır.

         3 Mayıs : Türk milletini ilimde, maneviyatta, teknikte en yükseğe çıkarma hamlesidir.

         3 Mayıs : Türk milliyetçilerinin yabancı kültüre ve yabancı ideolojilere karşı baş kaldırmasıdır.

         3 Mayıs : Kendi milli kültürümüzü çağdaş gelişmelerle yeniden yoğurma hareketidir.

         3 Mayıs : Ülkücülük Hareketinin dönüm noktasıdır.

         3 Mayıs : Türk milliyetçilerinin, Türk milletinin varlık davasında çektikleri ızdırabın ,elemin, gözyaşının ifadesidir.

         3 Mayıs : Türk milliyetçilerine yalan ve iftiralarda bulunanların kendi iftira ve yalanlarıyla boğulduğu gündür.

         3 Mayıs : Büyük milletimizin ebediyete kadar yaşayacağına inanan Türk milliyetçilerinin yeniden doğuşudur.

        3 Mayıs : Türk milliyetçilerinin bayraklaşan hareketidir.

         3 Mayıs : Milliyetçi Türkiye'nin kuruluşunda temel taşıdır.

         Yarının Büyük Türkiye'si bu şuur ve azimle kurulacaktır. 3 Mayıs 1944'den bu yana otuz iki yıl geçti. Türk milliyetçileri bugün bir çığ gibi büyüyor. Yurdun dört bir yanındaki Ülkücü ve Milliyetçi kadrosuyla, Türk milletinin hizmetinde; onu ilimde, teknikte, ahlakta dünyanın en ileri seviyesinde getirmek gayesi taşıyor.

3 Mayıs, Bütün Türk milliyetçilerine kutlu olsun.

Alparslan TÜRKEŞ
30 Nisan 1976
Millet gazetesi

             
                  

ÜLKÜ OCAKLARI MERSİN TEŞKİLATLARI

 
                 
 
               

    MİR'AÇ KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN...

                                      3 MAYIS 1944

TÜRKÇÜLÜK BAYRAMININ

TÜRK DÜNYASINA VE TÜRK MİLLİYETÇİLERİNE

KUTLU OLMASINI DİLERİZ.

NİCE TÜRKÇÜLÜK BAYRAMLARINDA BULUŞMAK ÜZERE

"Ne  Mutlu Türküm Diyene!"

TÜRKİYE KAMU ÇALIŞANLARI VAKFI

MERSİN/ANAMUR

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

SİYASAL

ANITLI 'DA MEHMET TÜRE'YE YOĞUN İLGİ

ANITLI 'DA MEHMET TÜRE'YE YOĞUN İLGİ Bir önceki seçimde en yakın rakibine büyük fark atan İYİ Parti Belediye Başkan Adayı Mehmet Türe yine ilk seçim sta...

Anamur İYİ Parti İlçe Teşkilatı İlk Basın Toplantısını Yaptı

Anamur İYİ Parti İlçe Teşkilatı İlk Basın Toplantısını Yaptı Anamur İYİ Parti İlçe Teşkilatı ilk basın toplantısını sabah buluşmasıyla gerçekleştirdi.
ENFLASYONU TARTMAK!15 Kas?m 2019

Sponsor Alanı


SON HABERLER

Sponsor Alanı

Son Dakika Haber

Sponsor Alanı

 

Her Hakkı Saklıdır - 2012 (Fatma ARIKAN)
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

Altyap?: MyDesign Haber Sistemi