gazete anamur
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı


Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Sponsor Alanı


Dost Siteler

HAVA DURUMU

ANAMUR

Saat

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 128  
»Bugün 22149  
»Toplam 7064244  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 3.83.188.254
» Bu sitemizi ziyaretiniz
PISA Sonuçları Hükümetin Karne Notudur

PISA Sonuçları Hükümetin Karne Notudur

Tarih 09 Aral?k 2016, 23:29 Editör

CHP Mersin İl Başkanı Özyiğit, PISA Raporu'nu 'hükümetin karnesi' olarak yorumladı.

                  “Sonuç Hükümetin Karne Notudur”

 

CHP Mersin İl Başkanı Özyiğit, PISA Raporu’nu ‘hükümetin karnesi’ olarak yorumladı.

 

Cumhuriyet Halk Partisi Mersin İl Başkanı Abdullah Özyiğit, Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) Araştırması Raporu'nda Türkiye’nin son sırada yer aldığını belirterek, “Bu rapor öğrencilerimizin değil başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere hükümetin karne notudur” dedi.

 

Cumhuriyet Halk Partisi Mersin İl Başkanı Abdullah Özyiğit, sondan ikinci sırada yer aldığımız; Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) Araştırması Raporu'nu değerlendirdi. 

 

Bilim ve matematik alanında öğrencilerin seviyelerini ölçen raporda 72 ülkeden sadece Türkiye’nin Meksika ile 530 puanın altında kaldığı bilgisini paylaşan Özyiğit, “Tüm ülkeler 530 puanın üzerinde skor elde ederken, Türkiye 425 puanla sondan ikinci sırada yer aldı. Bu rapor öğrencilerimizin değil başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere hükümetin karne notudur” dedi. 

 

                                  

 

ÇOCUKLARIN YAŞAM HAKLARI DA ELLERİNDEN ALINDI

 

14 yıllık AKP iktidarın sürekli eğitim sistemi ile oynandığına dikkat çeken Özyiğit, gelinen son noktada bilimsel eğitimin ortada kaldırıldığını belirterek, şunları söyledi:

 

“Yayınlanan eğitim raporu; gelişen teknolojiler ışığında yoğun bilgi akışımı ortamında, her bireyin bilimsel düşünme kapasitesine sahip olması zorunluluğunun altını çiziyor. Oyda Türkiye’de eğitim sistemi her geçen gün bilimsellikten hızla uzaklaşıyor. Aydınlanmanın sembolü Köy Enstitülerinin kapatılması ile başlayan süreç, AKP iktidarında köy okullarının kapatılması ile devam etti. Gelinen son noktada çocuklarımız istismar edilmeye başladı. Karaman’da çocukların istismar edildiği kurum iktidar tarafından korunarak başka istismarların önünü açtı. Devlet yurdunu yıkarak, çocukları cemaatlerin kucağına iten anlayış, küçücük bedenleri Adana Aladağ’da diri diri yaktı. Bırakın çocuklarımızın bilimsel eğitim almalarını, yaşam hakları dahi ellerinden alındı.”

 

LİYAKAT YERİNE PARTİZANLIĞIN SONUCU

 

Eğitim alanında gelinen kötü tablonun liyakat yerine partizanca davranışın sonucu olduğuna vurgu yapan Özyiğit, “Okul müdürleri, liyakatsiz İmam-Hatip mezunları arasından seçiliyor. Bu not, liyakat esasını unutmanın, partizanca atama ve görevlendirme anlayışının sonucudur. Türkiye’de eğitim sistemi 2002’den bu yana alarm veriyor. Eğitim kurumunun iflas ettiği bile söylenebilir. Eğitim yöneticisi atamalarında liyakat aranmalı, partizanlıktan vazgeçilmelidir.

 

Eğitim sistemi, tutarlı ve uyumlu, Türkiye’nin ihtiyaçlarına denk düşen, laik, bilimsel, demokratik ve çoğulcu bir anlayışta olmalıdır” dedi.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

SİYASAL

ANITLI 'DA MEHMET TÜRE'YE YOĞUN İLGİ

ANITLI 'DA MEHMET TÜRE'YE YOĞUN İLGİ Bir önceki seçimde en yakın rakibine büyük fark atan İYİ Parti Belediye Başkan Adayı Mehmet Türe yine ilk seçim sta...

Anamur İYİ Parti İlçe Teşkilatı İlk Basın Toplantısını Yaptı

Anamur İYİ Parti İlçe Teşkilatı İlk Basın Toplantısını Yaptı Anamur İYİ Parti İlçe Teşkilatı ilk basın toplantısını sabah buluşmasıyla gerçekleştirdi.
2020 YILI TARİHİN TAKVİMLERİNDE YAŞANMAMIŞ SAYILSIN05 Nisan 2020

Sponsor Alanı


SON HABERLER

Sponsor Alanı

Son Dakika Haber

Sponsor Alanı

 

Her Hakkı Saklıdır - 2012 (Fatma ARIKAN)
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

Altyap?: MyDesign Haber Sistemi