23 Nisan Bağımsızlık, Bağımsızlık 23 Nisan'dır


Açıklama: 23 Nisan, Türkiye Milli tarihinin başlangıcı ve yeni bir dönüm noktasıdır.
Kategori: GÜNCEL
Eklenme Tarihi: 23 Nisan 2018
Geçerli Tarih: 25 Mart 2019, 16:40
Site: gazete anamur
URL: http://www.gazeteanamur.com/haber_detay.asp?haberID=3122


23 Nisan Bağımsızlık, Bağımsızlık 23 Nisan'dır.

 

23 Nisan, Türkiye Milli tarihinin başlangıcı ve yeni bir dönüm noktasıdır. Çünkü kurtuluş ve bağımsızlık davasıyla baş kaldıran Anadolu’muzun, temsil ve savunma için oluşturduğu Türkiye Büyük Millet Meclisi, 23 Nisan 1920'de açılmış ve Türk halkı bu tarihte egemenliğini ilan etmiştir. Atatürk, 23 Nisan 1924'te bu günün bayram olarak kutlanmasına karar vermiş,  1929 yılında da “Çocuk Bayramı” olarak kutlanmaya başlanmıştır.

 

 

              

Türkiye Cumhuriyeti'nin geleceğini Cumhuriyet çocuklarına emanet eden yüce önder,  Atatürk diyor ki: “Türk çocuklarındaki kabiliyet her milletinkinden üstündür. Türk kabiliyet ve kudretinin tarihteki başarıları meydana çıktıkça, büsbütün Türk çocukları kendileri için lâzım gelen hamle kaynağını o tarihte bulabileceklerdir. Bu tarihten Türk çocukları bağımsızlık fikirlerini kazanacaklar, o büyük başarıları düşünecekler, harikalar yaratan adamları öğrenecekler, kendilerinin aynı kandan olduklarını düşünecekler ve bu kabiliyetle kimseye boyun eğmeyeceklerdir.”

 

“Ben çocuk haftasını, çocuklara hürmet edilmesini temin ve onların zaafından yararlanarak çok defa yapıldığı gibi onlara eziyet ve hayvan gibi muamele edilmesini önlemek için meydana getirdim. Bu tedbirim, milletin geleceğine karşı gösterilen bir saygı olarak görülmelidir.”

 

“Çocuklɑrı sağlıklı ve bilgili yetiştirilmeyen uluslɑr, temeli çürük binɑlɑr gibi çabuk yıkılırlɑr. Çocuk yurdun temelidir. Vatanı korumak, çocukları korumakla başlar.”

 

“Yetişecek çocuklarımıza ve gençlerimize, görecekleri tahsilin hududu ne olursa olsun, en evvel, herşeyden evvel Türkiye’nin istikbâline, kendi benliğine, millî an’anelerine düşman olan bütün unsurlarla mücadele etmek lüzûmu öğretilmelidir.”

 

"Türkiye Cumhuriyetinin, özellikle bugünkü gençliğine ve yetişmekte olan çocuklarına hitap ediyorum; Batı senden, Türk’ten çok geriydi. Manada, fikirde, tarihte bu böyleydi. Eğer bugün batı teknikte bir üstünlük gösteriyorsa, ey Türk Çocuğu, o kabahat da senin değil, senden öncekilerin affedilmez ihmalinin bir sonucudur. Şunu da söyleyeyim ki, çok zekisin!.. Bu belli. Fakat zekanı unut!.. Daima çalışkan ol!”

 

Yüzlerinde gülücüklerin, kalplerinde sevgi ve umut çiçeklerinin hiç solmɑmɑsını temenni ettiğimiz, bunun için büyük gayret sarf ettiğimiz bütün çocuklɑrımızın ve Türk ulusunun 23 Nisɑn Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bɑyrɑmı’nı kutluyor, bɑştɑ Büyük Önder Atatürk olmɑk üzere, ilk meclisin kurucu üyelerini, ülkemizin bağımsızlığı ve egemenliği uğrundɑ cɑnlɑrını feda eden bütün şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyoruz.

 

İlknur BAKIŞ

Ressam-İZMİR