İSTİKLAL MARŞININ ÖNEMİ KUVAYİ MİLLİYE'DE ELE ALINDI


Açıklama: 12 Mart 1921 tarihinde İstiklal Marşı olarak vatanın milli marşı olmasını 97. Yılını Kuvay-i Milliye Derneği dernek binasında kutladı.
Kategori: SOSYAL - KÜLTÜREL
Eklenme Tarihi: 17 Mart 2018
Geçerli Tarih: 24 ?ubat 2020, 17:36
Site: gazete anamur
URL: http://www.gazeteanamur.com/haber_detay.asp?haberID=3107


 

İSTİKLAL MARŞININ ÖNEMİ KUVAYİ MİLLİYE’DE ELE ALINDI

 

12 Mart 1921 tarihinde İstiklal Marşı olarak vatanın milli marşı olmasını 97. Yılını Kuvay-i Milliye Derneği dernek binasında kutladı.

 

Başkan Mehmet Topal ve dernek üyelerinin bir araya geldiği etkinlikte “ Türkiye Cumhuriyetinin İstiklal marşı nasıl yazılmıştır? Hangi şartlarda ve ne gibi duygular yaşanarak yazılmış ve vücuda getirilmiştir.^konuları ele alındı.

 

Başkan Topal “ Esir alınamayacak ve esir edilemeyecek bir kahraman ecdadın torunları olarak bugün ülkemizde huzur ve güven içinde yaşamımızın en büyük nedeni, Atatürk ve silah arkadaşlarının kazandığı Kurtuluş savaşıdır. Türkler olarak Atalarımız Kurtuluş savaşını kazanamamış olsalardı bugün bu durumda olmazdık. Hatta dünyaya bile gelemezdik, ya da dünyaya geldiğimizde Müslüman ve Türk olmazdık. Çok şükür Allah’a ki hem Türk hem de Müslüman bir toplumun neferi olduk. Türk olmaktan mutluluk ve gurur duyuyorum.” dedi.

 

 

Daha sonra dernek üyelerinden Meryem Güllü  “ 23 Nisan 1920 tarihinde TBMM kurulmuştu. Hem orduları canlı tutmak, hem de dış ilişkiler için bir milli marş gerekiyordu. Milli Eğitim Bakanlığı unun üzerine bir yarışma düzenledi. Birinci olacak esere de 500 lira para ödülü vereceğini ilan etti. Katılımcılardan Mehmet Akif Ersoy’un şiiri çok beğenildi ve kabul gördü. Komisyonda incelenen ve elemeyi geçen 6 şiirin haricindeki Mehmet Akif beyin şiiri seçildi. 10 kıtadan ve 41 satırdan oluşan bu şiir 12 Mart 1921 de Türk milletinin milli marşı olarak kabul edildi.

 

 

 

Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşı, yazarı Mehmet Akif Ersoy’dur ve bestecisi Osman Zeki Üngör’dür. İstiklal Marşı'nın kabul edildiği bugünü 97. Kez kutluyor,  Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve Mehmet Akif Ersoy'u minnetle anıyoruz.” dedi.

 

İDİL TOPAL İSTİKLAL MARŞINI OKUDU

 

Etkinlikte başkan Mehmet Topal’ın torunu İdil Topal da İstiklal marşını ezbere okuyarak katılımcılardan büyük alkış aldı.

 

                                

  

Haber: Yakup BONCUK-Tarsus